The Church of St James the Great, Waterfoot
in the County of
-- Lancashire --
Baptisms at St James the Great in the Hamlet of Waterfoot, Rossendale
Baptisms recorded in the Register for 1907 - 1914
Baptism: 9 Jun 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ellen Halsall - [Child] of James Henry Halsall & Fanny
Born: 22 Nov 1906
Abode: 6 Back Bottoms Row, Cowpe
Occupation: Fire Beater
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 1, Entry 1
Source: Original Parish Register
Baptism: 16 Jun 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Clayton - [Child] of Joseph Clayton & Mary
Born: 11 Apr 1907
Abode: 14 Union Street, Hareholme
Occupation: Gas Meter Inspector
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 1, Entry 2
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Jul 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Lizzie Pollard - [Child] of Richard Pollard & Matilda Jane
Born: 15 May 1907
Abode: Highfield Road, Hareholme
Occupation: Dyer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 1, Entry 3
Source: Original Parish Register
Baptism: 21 Jul 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elsie Law - [Child] of John Law & Margaret
Born: 13 Jun 1907
Abode: 9 Stone St, Waterfoot
Occupation: Felt Carder
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 1, Entry 4
Source: Original Parish Register
Baptism: 21 Jul 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Edna Alice Whittaker - [Child] of John Whittaker & Fanny
Born: 14 Jun 1907
Abode: 9 Fern Lea St, Waterfoot
Occupation: Clerk
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 1, Entry 5
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Aug 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alec Scott - [Child] of Houghton Scott & Annie
Born: 13 Aug 1907
Abode: 9 Baron Fold, Waterfoot
Occupation: Slipper Hand
Notes: P. [in margin]
Baptised by: J. S. Addison, Rector of Newchurch
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 1, Entry 6
Source: Original Parish Register
Baptism: 12 Sep 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Stella Emily Corbet Garbett - [Child] of Robert Garbett & Mary Florence
Born: 4 Aug 1907
Abode: 12 Hey Street, Cloughfold
Occupation: Bricklayer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 1, Entry 7
Source: Original Parish Register
Baptism: 20 Oct 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jack Payne Sanderson - [Child] of John William Sanderson & Bella
Born: 29 Sep 1907
Abode: Bacup Road, Waterfoot
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 1, Entry 8
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 Oct 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Margaret Joyce Royle - [Child] of William Alfred Royle & Lilian Elizabeth
Born: 1907
Abode: Baltic House, Waterfoot
Occupation: Architect
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 2, Entry 9
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Oct 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Emily Haworth - [Child] of John Robert Haworth & Mary Ann
Born: 14 Aug 1907
Abode: Booth Place
Occupation: Fire Beater
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 2, Entry 10
Source: Original Parish Register
Baptism: 3 Nov 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Vera Barnes - [Child] of Herbert Barnes & Evelina Sarah Annie
Born: 7 Aug 1907
Abode: 13 Ankers Street, Nuneaton
Occupation: Clerk
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 2, Entry 11
Source: Original Parish Register
Baptism: 7 Dec 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mary Kathleen Wint - [Child] of Walter Wint & Nellie
Born: 18 Oct 1907
Abode: 5 Burnley Rd, Waterfoot
Occupation: Boot & Shoe Dealer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 2, Entry 12
Source: Original Parish Register
Baptism: 8 Dec 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Harry Thompson - [Child] of John William Thompson & Elizabeth Ellen
Born: 26 Oct 1907
Abode: 6 Fern Lea Street
Occupation: Saddler
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 2, Entry 13
Source: Original Parish Register
Baptism: 8 Dec 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Amelia Simister - [Child] of James Simister & Amelia
Born: 7 Nov 1907
Abode: 8 Victoria Street
Occupation: Painter
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 2, Entry 14
Source: Original Parish Register
Baptism: 22 Dec 1907 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Annie Trickett - [Child] of Dick Trickett & Edith
Born: 13 Nov 1907
Abode: 61 Burnley Road, Waterfoot
Occupation: Quarryman
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 2, Entry 15
Source: Original Parish Register
Baptism: 26 Jan 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Rosina Frances Hardman - [Child] of Tom Hardman & Irene Florence
Born: 21 Dec 1907
Abode: 5 Sandybank Terrace
Occupation: Labourer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 2, Entry 16
Source: Original Parish Register
Baptism: 9 Feb 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Herman Spencer - [Child] of John Spencer & Elizabeth Alice
Born: 1 Jan 1908
Abode: 3 Sandybank Terrace
Occupation: Quarryman
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 3, Entry 17
Source: Original Parish Register
Baptism: 8 Mar 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Norah Gaskell - [Child] of Thomas Gaskell & Ethel Fairs
Born: 21 Jan 1908
Abode: 9 West Street, Waterfoot
Occupation: Felt Merchant
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 3, Entry 18
Source: Original Parish Register
Baptism: 9 Apr 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Jean Milton - [Child] of James C. Milton & Alice
Born: 21 Mar 1908
Abode: 7 Lower Boarsgreave
Occupation: Stone Mason
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 3, Entry 19
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 Apr 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Robert Gibson Corlett - [Child] of John James Corlett & Rebecca
Born: 3 Mar 1908
Abode: 10 Hugh Mill, Waterfoot
Occupation: Plasterer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 3, Entry 20
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 Apr 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ethel Ashworth - [Child] of Ernest Ashworth & Alice Isabella
Born: 4 Mar 1908
Abode: 5 Lench St.
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 3, Entry 21
Source: Original Parish Register
Baptism: 22 Apr 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Henry Heap - [Child] of James Holden Heap & Ellen Ann
Born: 5 Apr 1908
Abode: 11 Georges Row
Occupation: Labourer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 3, Entry 22
Source: Original Parish Register
Baptism: 2 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Edith Joan Kerfoot - [Child] of Albert Kerfoot & Sarah Edith
Born: 11 Mar 1908
Abode: S. James Terrace
Occupation: Mineral Water Manufacturer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 3, Entry 23
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jane Oliver Whittaker - [Child] of William Whittaker & Ellen
Born: 19 Apr 1907
Abode: Lower Engine, Cowpe
Occupation: Commercial Traveller
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 3, Entry 24
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Wilfred George Pearson - [Child] of John Pearson & Eleanor
Born: 30 Mar 1908
Abode: Higher Boarsgreave, Cowpe
Occupation: Stoker
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 4, Entry 25
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mary Ann Foster - [Child] of Abraham Foster & Martha Ann
Born: 31 Mar 1904
Abode: 29 Ashworth Street
Occupation: Hair Dresser
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 4, Entry 26
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Annie Foster - [Child] of Abraham Foster & Martha Ann
Born: 22 Nov 1905
Abode: 29 Ashworth Street
Occupation: Hair Dresser
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 4, Entry 27
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Martha Foster - [Child] of Abraham Foster & Martha Ann
Born: 25 Apr 1908
Abode: 29 Ashworth Street
Occupation: Hair Dresser
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 4, Entry 28
Source: Original Parish Register
Baptism: 22 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Craven - [Child] of John Craven & Mary
Born: 7 May 1908
Abode: Thistle Mount, Newchurch
Occupation: Brewer
Notes: P. [in margin]
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 4, Entry 29
Source: Original Parish Register
Baptism: 23 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Robert Broadley - [Child] of John Royd Broadley & Mary
Born: 12 Feb 1908
Abode: Rough Lea, Waterfoot
Occupation: Commercial Traveller
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 4, Entry 30
Source: Original Parish Register
Baptism: 26 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Letitia Mary Lane - [Child] of George Lane & Mary
Born: 18 May 1880
Abode: Ashmean, Cheshunt
Occupation: Civil Engineer
Notes: A. [in margin]
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 4, Entry 31
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Myra Ormerod - [Child] of John Ormerod & Annie Jane
Born: 25 Feb 1906
Abode: 6 Strasburg Buildings, Warth
Occupation: Warehouseman
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 4, Entry 32
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Annie Mortram - [Child] of James William Mortram & Elizabeth Ann
Born: 12 Apr 1908
Abode: 13 Albert St, Cloughfold
Occupation: Slipper Hand
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 5, Entry 33
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 May 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Frank Holt - [Child] of John Henry Holt & Jane
Born: 27 Mar 1908
Abode: 1 Strasburg Buildings, Warth
Occupation: Under Carder
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 5, Entry 34
Source: Original Parish Register
Baptism: 10 Jun 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Nellie Dearden Siddall - [Child] of James Matthew Siddall & Ellen Ann
Born: 7 Nov 1907
Abode: Primrose Bank, Stacksteads
Occupation: Quarry Owner
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 5, Entry 35
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Jun 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Nellie Waterson - [Child] of Percy Archer Waterson & Margaret Anne
Born: 1 Apr 1908
Abode: 11 West View, Booth
Occupation: Coachman
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 5, Entry 36
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Jun 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Edna Alice Thomas - [Child] of Granville Shepherd Thomas & Mary Elizabeth
Born: 19 Nov 1900
Abode: 10 Baron Fold, Waterfoot
Occupation: Dyer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 5, Entry 37
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Jun 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Joseph Haired? Thomas - [Child] of Granville Shepherd Thomas & Mary Elizabeth
Born: 7 Apr 1902
Abode: 10 Baron Fold, Waterfoot
Occupation: Dyer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 5, Entry 38
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Jun 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
George Ashworth Thomas - [Child] of Granville Shepherd Thomas & Mary Elizabeth
Born: 27 Sep 1903
Abode: 10 Baron Fold, Waterfoot
Occupation: Dyer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 5, Entry 39
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Jun 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mildred Thomas - [Child] of Granville Shepherd Thomas & Mary Elizabeth
Born: 27 Apr 1905
Abode: 10 Baron Fold, Waterfoot
Occupation: Dyer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 5, Entry 40
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Jun 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Annie Shepherd Thomas - [Child] of Granville Shepherd Thomas & Mary Elizabeth
Born: Mar 1907
Abode: 10 Baron Fold, Waterfoot
Occupation: Dyer
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 6, Entry 41
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 Jun 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Joshua Woodcock Trickett - [Child] of James Joshua Trickett & Lucy Isabella
Born: 5 Jul 1895
Abode: The Croft, Waterfoot
Occupation: Dyer & Painter
Notes: A. [in margin]
Baptised by: John T Munn Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 6, Entry 42
Source: Original Parish Register
Baptism: 6 Jul 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Douglas Knowles - [Child] of Harry Knowles & Florence
Born: 11 Jun 1908
Abode: 7 Sandybank Str.
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar Designate
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 6, Entry 43
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 Jul 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Frank Hoyle - [Child] of Herbert Hoyle & Elizabeth Ann
Born: 19 Jun 1908
Abode: 442 Sandy Bank Terrace
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 6, Entry 44
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Jul 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Henry Wright - [Child] of George Wright & Martha
Born: 21 Jun 1908
Abode: 7 Victoria Str.
Occupation: Engine Tenter
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 6, Entry 45
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Aug 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ellen Gregson - [Child] of Edith Gregson
Born: 30 Jul 1908
Abode: 3 Holt Mill
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 6, Entry 46
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Aug 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elsie Lambert - [Child] of Daniel Lambert & Louisa
Born: 25 Jul 1908
Abode: 39 Burnley Rd.
Occupation: Caterer
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 6, Entry 47
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Aug 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Doris Lambert - [Child] of Daniel Lambert & Louisa
Born: 25 Dec 1904
Abode: 39 Burnley Rd.
Occupation: Caterer
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 6, Entry 48
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Aug 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Lilian Lambert - [Child] of John Lambert & Mary Ann
Born: 13 Jul 1908
Abode: 3 Holt Buildings
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 7, Entry 49
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Aug 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Henry Howorth - [Child] of Robert Howorth & Sarah Alice
Born: 21 Jul 1908
Abode: 13 Glen Terrace
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 7, Entry 50
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Aug 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Leslie Hargreaves - [Child] of William Hargreaves & Annie
Born: 22 Jul 1908
Abode: 7 Dale Str., Mill End
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 7, Entry 51
Source: Original Parish Register
Baptism: 20 Sep 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Albert Thomas - [Child] of Granville Shepherd Thomas & Mary Elizabeth
Born: 18 Aug 1908
Abode: 10 Baron Fold, Waterfoot
Occupation: Master Dyer
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 7, Entry 52
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Sep 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Arthur Leslie Taylor - [Child] of William Taylor & Edith
Born: 8 Aug 1908
Abode: 6 S. James Terrace
Occupation: Commercial Traveller
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 7, Entry 53
Source: Original Parish Register
Baptism: 3 Oct 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Dorothy Lofthouse - [Child] of Albert Lofthouse & Sarah
Born: 9 Jul 1908
Abode: 11 Yare Str.
Occupation: Clerk
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 7, Entry 54
Source: Original Parish Register
Baptism: 4 Oct 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Clifford Law - [Child] of David Wilkinson Law & Jane Ann
Born: 9 Sep 1908
Abode: Wood St.
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 7, Entry 55
Source: Original Parish Register
Baptism: 4 Oct 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mary Coker Booth - [Child] of Robert Booth & Ellen
Born: 30 May 1908
Abode: Warth Building
Occupation: Slipper Worker
Baptised by: T. E. Peel
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 7, Entry 56
Source: Original Parish Register
Baptism: 4 Oct 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Morley - [Child] of George Morley & Charlotte
Born: 26 Mar 1908
Abode: 73 Todmorden Road, Bacup
Occupation: Slipper Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 8, Entry 57
Source: Original Parish Register
Baptism: 4 Oct 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Joseph Herbert Hoyle - [Child] of James Hoyle & Sarah
Born: 29 May 1908
Abode: 9 Primrose Bank, Edgeside
Occupation: Slipper Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 8, Entry 58
Source: Original Parish Register
Baptism: 4 Oct 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Kempson - [Child] of William Henry Kempson & Alice
Born: 4 Jul 1908
Abode: 1 Paragon Buildings
Occupation: Slipper Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 8, Entry 59
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 Oct 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Fred. Camb - [Child] of Robert Camb & Edith Lillie
Born: 12 Sep 1908
Abode: 680 Blackpool Terrace
Occupation: Slipper Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 8, Entry 60
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Oct 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ellen Ann Rushton - [Child] of Dawson Rushton & Mary Ann
Born: 23 May 1908
Abode: Tenterheads Farm
Occupation: Farmer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 8, Entry 61
Source: Original Parish Register
Baptism: 6 Dec 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Florence Nield - [Child] of Albert Nield & Florence
Born: 31 Oct 1908
Abode: 681 Bacup Road
Occupation: Salesman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 8, Entry 62
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Dec 1908 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Dorothy Alice Hardman - [Child] of Willie Hardman & Betsy Ann
Born: 27 Oct 1908
Abode: Brookland Terrace, Cowpe
Occupation: Slipper Manufacturer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 8, Entry 63
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Jan 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Dorothy Duncan - [Child] of Leslie Duncan & Susan
Born: 20 Oct 1892
Abode: Bank House
Occupation: Bank Manager
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 8, Entry 64
Source: Original Parish Register
Baptism: 3 Feb 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Annie Lord - [Child] of James William Lord & Ellen
Born: 6 Jan 1909
Abode: 19 Church Str.
Occupation: Felt Hardener
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 9, Entry 65
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Feb 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Fred. Bradley - [Child] of John Bradley & Alice Mary
Born: 24 Jul 1907
Abode: Cowpe
Occupation: Carter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 9, Entry 66
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Feb 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Walter Hargreaves - [Child] of John William Hargreaves & Mary Ann
Born: 11 Feb 1888
Abode: 6 Astin Buildgs. Cowpe
Occupation: Felt Miller
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 9, Entry 67
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 Feb 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elizabeth Alice Pilling - [Child] of William Pilling & Elizabeth
Born: 10 Feb 1892
Abode: 3 Brookland Terrace, Cowpe
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 9, Entry 68
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 Feb 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Margaret Mary Maslen - [Child] of Isaac Maslen & Margaret
Born: 26 Oct 1891
Abode: 10 Spring Side, Cowpe
Occupation: Carter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 9, Entry 69
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 Feb 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Sarah Pickup - [Child] of Edward Pickup & Mary Ann
Born: 12 Sep 1891
Abode: 55 Brandwood, Rake Head, Stacksteads
Occupation: Builder
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 9, Entry 70
Source: Original Parish Register
Baptism: 20 Feb 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Hannah Alice Phillipson - [Child] of Richard Phillipson & Florence
Born: 17 Nov 1908
Abode: 50 Boothfold
Occupation: Clicker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 9, Entry 71
Source: Original Parish Register
Baptism: 2 Mar 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Henry Holt - [Child] of William Holt & Alice
Born: 19 Jan 1909
Abode: 3 Yare Str.
Occupation: Joiner
Notes: PM [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 9, Entry 72
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Mar 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Robert Herbert Bolton - [Child] of James Bolton & Elizabeth
Born: 5 Nov 1870
Abode: Thistle Mount, Waterfoot
Occupation: Joiner
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 10, Entry 73
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Mar 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
William Bayes - [Child] of Joseph Bayes & Susannah
Born: 8 Jun 1907
Abode: 15 Georges Row
Occupation: Labourer
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 10, Entry 74
Source: Original Parish Register
Baptism: 3 Apr 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Joseph Bayes - [Child] of Joseph Bayes & Susannah
Born: 13 Aug 1908
Abode: 15 Georges Row
Occupation: Labourer
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 10, Entry 75
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Apr 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Frederick Isaac Maslen - [Child] of William Thomas Maslen & Caroline Maud
Born: 8 Mar 1909
Abode: 6 Bottoms Row
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 10, Entry 76
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 Apr 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Thomas Trickett - [Child] of Thomas Henry Trickett & Margaret Ann
Born: 22 Mar 1909
Abode: 4 Hugh Mill
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 10, Entry 77
Source: Original Parish Register
Baptism: 24 May 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Dorothy Sutcliffe - [Child] of Edward Sutcliffe & Ann
Born: 23 Nov 1909 [sic]
Abode: 89 Burns St, Stoneyholme, Burnley
Occupation: Tin Plate Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 10, Entry 78
Source: Original Parish Register
Baptism: 24 May 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ethel Mary Hargreaves - [Child] of George Hargreaves & Mary Alice
Born: 8 Mar 1908
Abode: 4 Higher Boarsgreave, Cowpe
Occupation: Quarryman
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 10, Entry 79
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Jun 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Richard Trickett - [Child] of Richard Trickett & Jane Annie
Born: 22 Apr 1909
Abode: Rough Lee
Occupation: Clog Iron Manufer.
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 10, Entry 80
Source: Original Parish Register
Baptism: 6 Jun 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mona Taylor - [Child] of Harry Taylor & Catherine
Born: 30 Apr 1909
Abode: 13 Yare Str.
Occupation: Clerk
Notes: [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 11, Entry 81
Source: Original Parish Register
Baptism: 21 Mar 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Ashworth Taylor - [Child] of John Taylor & Grace Ellen
Born: 17 Jan 1909
Abode: 64 Boothfold
Occupation: Slipper Hand
Notes: [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 11, Entry 82
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Jul 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Samuel Stephen Nuttall - [Child] of Heyworth Nuttall & Elizabeth Alice
Born: 31 May 1909
Abode: 8 Strasberg Buildgs.
Occupation: Railway Checker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 11, Entry 83
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jul 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
May Haslam - [Child] of Thomas Henry Haslam & Margaret
Born: 23 May 1909
Abode: 2 Mill Cottages, Cowpe
Occupation: Dyer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 11, Entry 84
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jul 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Edith Haslam - [Child] of Thomas Henry Haslam & Margaret
Born: 7 Aug 1907
Abode: 2 Mill Cottages, Cowpe
Occupation: Dyer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 11, Entry 85
Source: Original Parish Register
Baptism: 3 Aug 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Edith Entwistle - [Child] of Abel Entwistle & Sarah
Born: 20 Jun 1909
Abode: 12 Peter Str. Rawtenstall
Occupation: Weaver
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 11, Entry 86
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Aug 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Annie Holt - [Child] of John Henry Holt & Jane
Born: 4 Jul 1909
Abode: 1 Strasburg Buildings, Warth
Occupation: Carder
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 11, Entry 87
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 Aug 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Charles Chase - [Child] of Samuel Garner Chase & Annie Florence
Born: 10 Aug 1909
Abode: Fearns
Occupation: Nail Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 11, Entry 88
Source: Original Parish Register
Baptism: 22 Sep 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Cecil Dunbar - [Child] of James Charles Dunbar & Mary Cardine
Born: 10 Sep 1891
Abode: The Arcade, Waterfoot
Occupation: Butcher
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 12, Entry 89
Source: Original Parish Register
Baptism: 17 Oct 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
George Robert Hardman - [Child] of Tom Hardman & Irene Florence
Born: 9 Sep 1909
Abode: 5 Sandybank Terrace
Occupation: Labourer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 12, Entry 90
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 Oct 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Nellie Harwood - [Child] of John Henry Harwood & Betsy Jane
Born: 7 Sep 1909
Abode: 5 Astins Buildgs, Cowpe
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 12, Entry 91
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Oct 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Edwin Dernaley - [Child] of John Edwin Dernaley & Annie
Born: 23 Sep 1909
Abode: Mill Cottages, Cowpe
Occupation: Dyer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 12, Entry 92
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 Sep 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Geoffrey Wint - [Child] of Walter Wint & Nellie
Born: 8 Aug 1909
Abode: 5 Burnley Rd, Waterfoot
Occupation: Shoemaker
Notes: [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 12, Entry 93
Source: Original Parish Register
Baptism: 10 Nov 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Richard Halsall - [Child] of James Henry Halsall & Fanny
Born: 10 Jun 1908
Abode: The Drive, Cowpe
Occupation: Stoker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 12, Entry 94
Source: Original Parish Register
Baptism: 10 Nov 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Banister Wade - [Child] of Richard Archibald Wade & Elizabeth
Born: 7 Oct 1909
Abode: 3 Office Row, Cowpe
Occupation: Mechanic
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 12, Entry 95
Source: Original Parish Register
Baptism: 10 Nov 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Harold Watkins - [Child] of John Alfred William Watkins & Rhoda
Born: 21 Jun 1909
Abode: 1 The Drive, Cowpe
Occupation: Yarn Dyer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 12, Entry 96
Source: Original Parish Register
Baptism: 10 Nov 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Arthur Lord - [Child] of Thomas Frederick Lord & Caroline
Born: 22 Jun 1909
Abode: Spring Gardens, Cowpe
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 13, Entry 97
Source: Original Parish Register
Baptism: 26 Dec 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
George Albert Simister - [Child] of James Simister & Amelia
Born: 21 Nov 1909
Abode: 8 Victoria Street
Occupation: Painter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 13, Entry 98
Source: Original Parish Register
Baptism: 10 Dec 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
George Cowburn - [Child] of George Cowburn & Mary Ellen
Born: 8 Jun 1909
Abode: 7 Gaghills Terrace
Notes: PB [in margin] [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 13, Entry 99
Source: Original Parish Register
Baptism: 2 Jan 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Cedric Rawlinson Sexton - [Child] of William Frederick Sexton & Adeline
Born: 29 Sep 1909
Abode: Fairthwaite, Blackpool
Occupation: Biscuit Manufacturer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 13, Entry 100
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 Jan 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Rowland Hartley - [Child] of Frank Edward Hartley & Sarah Jane
Born: 25 Dec 1909
Abode: 7 Booth St.
Occupation: Warehouseman
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 13, Entry 101
Source: Original Parish Register
Baptism: 24 Jan 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ernest Fox - [Child] of Harry Fox & Mary Elizabeth
Born: 31 Mar 1909
Abode: 30 Sissclough Lane
Occupation: Slipper Worker
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 13, Entry 102
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Feb 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Lizzie Brierley - [Child] of Robinson Brierley & Eliza
Born: 3 Mar 1894
Abode: 4 Tenterheads, Cowpe
Occupation: Well Sinker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 13, Entry 103
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Feb 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Maggie Rigg - [Child] of Robert Rigg & Betsy Anne
Born: 8 Feb 1896
Abode: 4 Strasberg Buildings
Occupation: Carter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 13, Entry 104
Source: Original Parish Register
Baptism: 16 Feb 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
William Roland Tatlock Dunbar - [Child] of James Charles Dunbar & Mary
Born: 21 Aug 1891
Abode: 19 Ruby Str, Rawtenstall
Occupation: Butcher
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 14, Entry 105
Source: Original Parish Register
Baptism: 16 Feb 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Norman Heys - [Child] of John Heys & Nora
Born: 8 Jan 1910
Abode: 3 Back Irwell Terrace
Occupation: Piecer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 14, Entry 106
Source: Original Parish Register
Baptism: 16 Feb 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Nellie Ashworth - [Child] of Caleb Ashworth & Elizabeth
Born: 20 Sep 1907
Abode: 9 John St, Boothfold
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 14, Entry 107
Source: Original Parish Register
Baptism: 16 Feb 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mabel Fox - [Child] of Willie Fox & Elizabeth
Born: 22 Dec 1909
Abode: 2 John St, Boothfold
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 14, Entry 108
Source: Original Parish Register
Baptism: 16 Feb 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
William Hargreaves - [Child] of William Hargreaves & Annie
Born: 31 Jan 1910
Abode: 71 Newton St, Preston
Occupation: Publican
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 14, Entry 109
Source: Original Parish Register
Baptism: 6 Mar 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Nellie Lonsdale - [Child] of William Lonsdale & Elizabeth Alice
Born: 26 Jan 1910
Abode: 4 Spring Gardens, Boothfold
Occupation: Felt Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 14, Entry 110
Source: Original Parish Register
Baptism: 6 Mar 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Doris Lonsdale - [Child] of William Lonsdale & Elizabeth Alice
Born: 31 Aug 1907
Abode: 4 Spring Gardens, Boothfold
Occupation: Felt Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 14, Entry 111
Source: Original Parish Register
Baptism: 12 Mar 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Roland Taylor - [Child] of William Taylor & Edith
Born: 27 Jan 1910
Abode: 6 S. James Str.
Occupation: Commercial Traveller
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 14, Entry 112
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Mar 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Robert William Harwood - [Child] of William Harwood & Ann
Born: 5 Apr 1851
Abode: Open Head Wood, Rawtenstall
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 15, Entry 113
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Mar 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Herbert Hill - [Child] of Squire Hill & Sarah
Born: 1 Mar 1882
Abode: Spring Bank, Rawtenstall
Occupation: Dyer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 15, Entry 114
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Mar 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Dorothy Knowles - [Child] of Harry Knowles & Florence
Born: 13 Feb 1910
Abode: 7 Sandybank Terrace
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 15, Entry 115
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Mar 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elsie Elizabeth Hardman - [Child] of Ernest Hardman & Lucy Ellen
Born: 15 Feb 1910
Abode: Brookland Terrace, Cowpe
Occupation: Commercial Traveller
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 15, Entry 116
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Apr 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Edith Minnie Bowkett Ashworth - [Child] of John James Ashworth & Edith Annie
Born: 17 ? 1903
Abode: 5 Stone Str.
Occupation: Slipper Finisher
Notes: PB [in margin] [Birth month omitted]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 15, Entry 117
Source: Original Parish Register
Baptism: 12 Apr 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Horace Sowerby - [Child] of Richard Sowerby & Matilda Jane
Born: 28 Sep 1909
Abode: 5 Highfield Road
Occupation: Dyer
Notes: [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 15, Entry 118
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jul 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mary Ellen Whittaker - [Child] of Thomas William Whittaker & Amy
Born: 1 May 1903
Abode: 1 Highfield Road
Occupation: Joiner
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 15, Entry 119
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jul 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jack Whittaker - [Child] of Thomas William Whittaker & Amy
Born: 5 Apr 1905
Abode: 1 Highfield Road
Occupation: Joiner
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 15, Entry 120
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jul 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Tom Whittaker - [Child] of Thomas William Whittaker & Amy
Born: 6 Aug 1907
Abode: 1 Highfield Road
Occupation: Joiner
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 16, Entry 121
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jul 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Benjamin Varley Whittaker - [Child] of Thomas William Whittaker & Amy
Born: 31 May 1910
Abode: 1 Highfield Road
Occupation: Joiner
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 16, Entry 122
Source: Original Parish Register
Baptism: 17 Jul 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Arthur Pickup - [Child] of John Edmund Pickup & Sarah Jane
Born: 4 Mar 1910
Abode: 9 Astin Buildings, Cowpe
Occupation: Publican
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 16, Entry 123
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Aug 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Lee Bradley - [Child] of John Bradley & Alice Mary
Born: 4 Jul 1910
Abode: Cowpe Road
Occupation: Carter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 16, Entry 124
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Aug 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Fred. Adamson - [Child] of Fred. Adamson & Rosanna
Born: 26 Jul 1910
Abode: 6 Hugh Mill
Occupation: Clicker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 16, Entry 125
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Aug 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Maden - [Child] of John Henry Maden, Deceased & Hannah Jane
Born: 28 Feb 1909
Abode: 1 Stone Street
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 16, Entry 126
Source: Original Parish Register
Baptism: 31 Aug 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Baron - [Child] of Richard Howorth Baron & Martha Mary Ellen
Born: 13 Jul 1910
Abode: 6 Holm Cottages, Cowpe
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 16, Entry 127
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Sep 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Henry Webb - [Child] of Joseph Webb & Frances Annie
Born: 20 Jun 1910
Abode: Lower Fold Cottage, Cowpe
Occupation: Railway Clerk
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 16, Entry 128
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Sep 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Annie Hoyle - [Child] of Herbert Hoyle & Elizabeth Ann
Born: 22 Apr 1910
Abode: 442 Sandybank
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 17, Entry 129
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Sep 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Albert Johnson - [Child] of Albert Johnson & Emma
Born: 18 Aug 1910
Abode: 6 Victoria St.
Occupation: Carter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 17, Entry 130
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 Sep 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Hilda Stark - [Child] of Victor Harry Stark & Sarah Anne
Born: 31 Aug 1910
Abode: 11 Tricketts Arcade
Occupation: Heeler
Notes: [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 17, Entry 131
Source: Original Parish Register
Baptism: 23 Oct 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Whittaker Ashworth - [Child] of Ernest Ashworth & Alice Isabella
Born: 24 Sep 1910
Abode: 8 Green Bridge N. Cowpe
Occupation: Edge Setter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 17, Entry 132
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Oct 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Thomas Sellers - [Child] of John William Sellers & Annie
Born: 1 Oct 1910
Abode: 19 Fern Lea St.
Occupation: Teacher of Music
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 17, Entry 133
Source: Original Parish Register
Baptism: 20 Nov 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
William Henry Harwood - [Child] of James Robert Harwood & Alice
Born: 15 Oct
Abode: 11 Bottoms Row, Cowpe
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 17, Entry 134
Source: Original Parish Register
Baptism: 9 Nov 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Harold Stubbs - [Child] of Wilfrid Stubbs & Elizabeth Ann
Born: 29 Sep 1910
Abode: Warth
Occupation: Mineral Water Bottler
Notes: [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 17, Entry 135
Source: Original Parish Register
Baptism: 24 Nov 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Fred. Hoyle - [Child] of James Robert Hoyle & Maggie
Born: 6 Nov 1910
Abode: Holly Bank, Newchurch
Occupation: Commercial Traveller
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 17, Entry 136
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Nov 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jack Greenwood - [Child] of Edward Greenwood & Elizabeth Ann
Born: 1 Jan 1910
Abode: 3 Booth St.
Occupation: Grocer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 18, Entry 137
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Dec 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Geoffrey Lees Southwell - [Child] of Luke Southwell & Mary
Born: 11 Oct 1910
Abode: 2 St. James Str.
Occupation: Grocer's Manager
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 18, Entry 138
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 Dec 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Thomas Camb - [Child] of Robert Camb & Edith Lillie
Born: 9 Oct 1910
Abode: 591 Newchurch Road, Stacksteads
Occupation: Slipper Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 18, Entry 139
Source: Original Parish Register
Baptism: 22 Dec 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Kathleen Trickett - [Child] of Joshua Trickett & Annie
Born: 13 Dec 1910
Abode: Rough Lee
Occupation: Clog Iron Manufacturer
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 18, Entry 140
Source: Original Parish Register
Baptism: 26 Dec 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Lawrence Richard Hitchen - [Child] of Joseph Hitchen & Sarah Hannah
Born: 20 Dec 1910
Abode: 5 Hugh Mill
Occupation: Coal Heaver
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 18, Entry 141
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Mar 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ethel Haworth - [Child] of John Robert Haworth & Mary Ann
Born: 11 Jan 1909
Abode: 1 Booth Place
Occupation: Fire Beater
Notes: PB [in margin] [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 18, Entry 142
Source: Original Parish Register
Baptism: 7 Jun 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Albert Lack - [Child] of Albert Lack & Louisa
Born: 6 Apr 1909
Abode: 16 Weber Str.
Occupation: Weaver
Notes: PB [in margin] [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 18, Entry 143
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Jan 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Sarah Wade - [Child] of Richard Archibald Wade & Elizabeth
Born: 13 Nov 1910
Abode: 3 Office Row, Cowpe
Occupation: Mechanic
Notes: [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 18, Entry 144
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 Jan 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Hill - [Child] of Henry Hill & Lydia
Born: 18 Dec 1910
Abode: 1 Hugh Mill
Occupation: Gardener
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 19, Entry 145
Source: Original Parish Register
Baptism: 17 Jan 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Haworth - [Child] of John Robert Haworth & Mary Ann
Born: 19 Jun 1910
Abode: 1 Booth Place
Occupation: Fire Stoker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 19, Entry 146
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 Feb 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Grace Mary Murgatroyd - [Child] of Edward Murgatroyd & Grace
Born: 23 Jan 1911
Abode: 18 Holt Mill Rd.
Occupation: Grocer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 19, Entry 147
Source: Original Parish Register
Baptism: 26 Feb 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ross Taylor - [Child] of John Taylor & Grace Ellen
Born: 26 Dec 1910
Abode: 14 Wales Terrace
Occupation: Slipper Hand
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 19, Entry 148
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Mar 1909 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ethel Haworth - [Child] of John Robert Haworth & Mary Ann
Born: 11 Jan 1909
Abode: 1 Booth Place
Occupation: Fire Beater
Notes: PB [in margin] [out of date sequence] [This entry has been crossed out]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 19, Entry 149
Source: Original Parish Register
Baptism: 7 Jun 1910 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Albert Lack - [Child] of Albert Lack & Louisa
Born: 6 Apr 1909
Abode: 16 Weber Str.
Occupation: Weaver
Notes: PB [in margin] [out of date sequence] [This entry has been crossed out] See No 143
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 19, Entry 150
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 Feb 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Willie Howorth - [Child] of Robert Howorth & Sarah Alice
Born: 4 Oct 1910
Abode: 7 Glen Terrace
Occupation: Slipper Worker
Notes: PB Received into the Church July 9/11
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 19, Entry 151
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Mar 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Allan Dean Gregson - [Child] of Albert Dean & Edith Gregson
Born: 5 Feb 1911
Abode: 3 Holt Mill
Notes: [Father's name entered in brackets]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 19, Entry 152
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 Mar 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Edith Martha Stanworth - [Child] of Abel Stanworth & Sylvia
Born: 11 Nov 1910
Abode: 29 Bridge Str, Hugh Mill
Occupation: Blacksmith
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 20, Entry 153
Source: Original Parish Register
Baptism: 26 Mar 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Hubert Markland Trickett - [Child] of Richard Trickett & Jane Annie
Born: 20 Dec 1910
Abode: 8 Wood Lea
Occupation: Clog Iron Manufre.
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 20, Entry 155
Source: Original Parish Register
Baptism: 16 Apr 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Frederick Cecil Riley - [Child] of Fred. Riley & Alice
Born: 4 Mar 1911
Abode: 310 Fern Bank, Bacup Road
Occupation: Electrician
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 20, Entry 156
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 May 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
May Redding - [Child] of William Redding & Laura
Born: 17 Mar 1911
Abode: Lodge Bank House, Cowpe
Occupation: Slipper Hand
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 20, Entry 157
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 May 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Kathleen Lilian Margaret Hill - [Child] of John Herbert Hill & Helen
Abode: Spring Bank, Rawtenstall
Occupation: Bank Clerk
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 20, Entry 158
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 May 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Annie Mary Maslen - [Child] of Robert Alfred Maslen & Florence
Abode: 5 Office Row, Cowpe
Occupation: Dyer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 20, Entry 159
Source: Original Parish Register
Baptism: 5 Jun 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Harwood - [Child] of James Henry Harwood & Elizabeth Alice
Born: 4 May
Abode: Hareholme House
Occupation: Quarry Foreman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 20, Entry 160
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 Jun 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Doris Blackledge - [Child] of William Rankine Blackledge & Harriet
Born: 27 Mar 1911
Abode: 10 Melbourne Street
Occupation: Clerk
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 21, Entry 161
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 Jun 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Peggy Taylor - [Child] of David Taylor & Marian
Born: 25 May 1911
Abode: 5 Back Irwell Terrace
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 21, Entry 162
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 Jun 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Winifred Gow - [Child] of Edwin Augustus Sutton & Alice Harriet Gow
Born: 2 Jun 1911
Abode: 15 S. James Street
Occupation: Insurance Agent
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 21, Entry 163
Source: Original Parish Register
Baptism: 9 Jul 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mary Shepherd Haworth - [Child] of Priscilla Haworth
Born: 6 Jun 1911
Abode: 87 Burnley Rd.
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 21, Entry 164
Source: Original Parish Register
Baptism: 8 Aug 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Norah Beckett - [Child] of James Beckett & Alice Hannah
Born: 4 Sep 1894
Abode: 454 Sandbank
Occupation: Blacksmith
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 21, Entry 165
Source: Original Parish Register
Baptism: 10 Aug 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ethel May Gaskell - [Child] of Thomas Gaskell & Ethel Fairs
Born: 23 May 1911
Abode: 4 Woodlea
Occupation: Felt Merchant
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 21, Entry 166
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Aug 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Amelia Taylor - [Child] of John Ambrose Taylor & Alice Rosina
Born: 20 Jul 1911
Abode: 5 Townsend Str.
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 21, Entry 167
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Aug 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ivy Taylor - [Child] of John Ambrose Taylor & Alice Rosina
Born: 29 Dec 1902
Abode: 5 Townsend Str.
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 21, Entry 168
Source: Original Parish Register
Baptism: 2 Apr 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Heyworth - [Child] of Teddy Heyworth & Edith Alice
Born: 9 Jan 1911
Abode: 243 Burnley Road
Occupation: Butcher
Notes: [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 22, Entry 169
Source: Original Parish Register
Baptism: 10 Sep 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Doris Simister - [Child] of James Simister & Amelia
Born: 31 Jul 1911
Abode: 12 Victoria Street
Occupation: Painter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 22, Entry 170
Source: Original Parish Register
Baptism: 8 Oct 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Grindrod - [Child] of Fred. Grindrod & Margaret Alice
Born: 2 Sep 1911
Abode: Lench Fold
Occupation: Labourer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 22, Entry 171
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 Oct 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Edmund Turner - [Child] of Edmund Turner & Mary Ellen
Born: 1 Sep 1911
Abode: 9 Boarsgreave, Cowpe
Occupation: Insurance Agent
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 22, Entry 172
Source: Original Parish Register
Baptism: 1 Nov 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elsie Johnson - [Child] of Albert Johnson & Emma
Born: 10 Sep 1911
Abode: 6 Victoria St.
Occupation: Carter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 22, Entry 173
Source: Original Parish Register
Baptism: 19 Nov 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Lily Haddock - [Child] of Frederick Haddock & Elizabeth Jane
Born: 26 Sep 1911
Abode: 10 Victoria St.
Occupation: Tenterer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 22, Entry 174
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Dec 1911 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jack Knowles - [Child] of Harry Knowles & Florence
Born: 10 Oct 1911
Abode: 2 Baron St.
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 22, Entry 175
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 Jan 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Benjamin Chase - [Child] of Samuel Garner Chase & Annie Florence
Born: 1 Dec 1911
Abode: Fearns
Occupation: Nail Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 22, Entry 176
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Jan 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Ashworth Lord - [Child] of Valentine Lord & Jane Ann
Born: 26 Sep 1911
Abode: 15 Bottoms Row
Occupation: Joiner
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 23, Entry 177
Source: Original Parish Register
Baptism: 11 Feb 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Irene Margaret Rawlinson - [Child] of Harry Rawlinson & Adela Blanche
Born: 23 Dec 1911
Abode: 6 Wood Lea Bank
Occupation: Dyer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 23, Entry 178
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 Feb 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Haworth - [Child] of Harold Haworth & Minetta May
Born: 9 Jan 1912
Abode: 662 Bacup Rd.
Occupation: Slipper Laster
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 23, Entry 179
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 Feb 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Harry Siddall Haworth - [Child] of Harold Haworth & Minetta May
Born: 21 Feb 1905
Abode: 662 Bacup Rd.
Occupation: Slipper Laster
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 23, Entry 180
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 Feb 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
William Haworth - [Child] of Harold Haworth & Minetta May
Born: 22 Dec 1906
Abode: 662 Bacup Rd.
Occupation: Slipper Laster
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 23, Entry 181
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 Feb 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Henry Gibson - [Child] of George Gibson & Annie
Born: 7 Mar 1911
Abode: 1 Stone Street
Occupation: Slipper Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 23, Entry 182
Source: Original Parish Register
Baptism: 12 Feb 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mary Elizabeth Haworth - [Child] of John Robert Haworth & Mary Ann
Born: 25 Jan 1912
Abode: 1 Booth Place
Occupation: Labourer
Notes: PB [in margin] [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 23, Entry 183
Source: Original Parish Register
Baptism: 6 Mar 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jack Sutcliffe-Law - [Child] of John William Sutcliffe-Law & Kate
Born: 18 Nov 1911
Abode: 605 Glen Top
Occupation: Baker's Vanman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 23, Entry 184
Source: Original Parish Register
Baptism: 6 Mar 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Sidney Holland Hoyle - [Child] of James Hoyle & Sarah
Born: 7 Mar 1910
Abode: 29 Sissclough
Occupation: Slipper Operative
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 24, Entry 185
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Mar 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Fanny Heys - [Child] of John Heys & Norah
Born: 17 Feb 1912
Abode: 7 Stone Str.
Occupation: Spinner
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 24, Entry 186
Source: Original Parish Register
Baptism: 20 Apr 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Allan Bolton - [Child] of William Bolton & Grace Ann
Born: 15 Feb 1912
Abode: 31 Hugh Mill
Occupation: Manager of Slipper Works
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 24, Entry 187
Source: Original Parish Register
Baptism: 21 Apr 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jack Taylor - [Child] of John Edgar Taylor & Anne
Born: 20 Mar 1912
Abode: 222 Newchurch Rd, Stacksteads
Occupation: Felt Miller
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 24, Entry 188
Source: Original Parish Register
Baptism: 12 May 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Doris Law - [Child] of David Wilkinson Law & Jane Ann
Born: 14 Apr 1912
Abode: 8 Baron Fold
Occupation: Slipper Hand
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 24, Entry 189
Source: Original Parish Register
Baptism: 18 May 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Sarah Alice Harwood - [Child] of Richard Harwood & Winifred Mary
Born: 11 Aug 1911
Abode: 7 Holt Mill
Occupation: Carter
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 24, Entry 190
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 May 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Arthur Tattersall - [Child] of John William Tattersall & Rosetta
Born: 13 Jul 1911
Abode: 2 New Park Road, Salford
Occupation: Dock Labourer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 24, Entry 191
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 May 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jack Tattersall - [Child] of John William Tattersall & Rosetta
Born: 24 Mar 1907
Abode: 2 New Park Road, Salford
Occupation: Dock Labourer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 24, Entry 192
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jun 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Booth Barnes - [Child] of Luke Barnes & Naomi
Born: 28 Feb 1912
Abode: Rough Lee
Occupation: Slipper Hand
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 25, Entry 193
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jun 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mary Barnes - [Child] of Luke Barnes & Naomi
Born: 7 Mar 1908
Abode: Rough Lee
Occupation: Slipper Hand
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 25, Entry 194
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jun 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Abraham Ashworth Barnes - [Child] of Luke Barnes & Naomi
Born: 20 May 1906
Abode: Rough Lee
Occupation: Slipper Hand
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 25, Entry 195
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jun 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Thomas Richard Baron - [Child] of Richard Haworth Baron & Martha Mary Ellen
Born: 22 Apr 1912
Abode: Tenterheads Farm, Cowpe
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 25, Entry 196
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jun 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Haworth - [Child] of James Robert Haworth & Alice
Born: 16 Mar 1912
Abode: 17 Bottoms Row, Cowpe
Occupation: Dyer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 25, Entry 197
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jun 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elsie Whittaker - [Child] of Frank Whittaker & Emma
Born: 20 Mar 1912
Abode: Boarsgreave, Cowpe
Occupation: Wheelwright
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 25, Entry 198
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Jun 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Nancy Rushton - [Child] of Dawson Rushton & Mary Ann
Born: 10 May 1912
Abode: Boarsgreave, Cowpe
Occupation: Farmer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 25, Entry 199
Source: Original Parish Register
Baptism: 22 Sep 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Janie Crowe - [Child] of Edward Crowe & Margaret
Born: 18 Aug 1912
Abode: 4 Pheasant View, Booth
Occupation: Iron Moulder
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 25, Entry 200
Source: Original Parish Register
Baptism: 6 Oct 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Margaret Hollinsworth - [Child] of Harry James Hollinsworth & Ada
Born: 17 Aug 1912
Abode: 24 Ashworth Street
Occupation: Stokl? Boots
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 26, Entry 201
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Oct 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mona Corlett - [Child] of John James Corlett & Rebecca
Born: 21 Sep 1912
Abode: 10 Hugh Mill
Occupation: Plasterer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 26, Entry 202
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Oct 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Margaret Hetty Murgatroyd - [Child] of Edward Murgatroyd & Grace
Born: 13 Oct 1912
Abode: Glen House
Occupation: Grocer
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 26, Entry 203
Source: Original Parish Register
Baptism: 3 Nov 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Hilda Platt - [Child] of Thomas Platt & Ellen
Born: 2 Aug 1912
Abode: 15 Midlands Str, Accrington
Occupation: Blockprinter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 26, Entry 204
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Nov 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Janet Ashworth - [Child] of James Ashworth & Janet
Born: 27 Sep 1894
Abode: 10 St. James Str.
Occupation: Wheelwright
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 26, Entry 205
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Nov 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Anne Marshall - [Child] of John Marshall, Deceased & Annie
Born: 28 Dec 1893
Abode: 3 Higher Boarsgreave, Cowpe
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 26, Entry 206
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Nov 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Norman Birtwistle - [Child] of John Birtwistle, Deceased & Mary Ann, Deceased
Born: 10 Nov 1886
Abode: 6 Holt Mill
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 26, Entry 207
Source: Original Parish Register
Baptism: 30 Nov 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Harold Birtwistle - [Child] of John Birtwistle, Deceased & Mary Ann, Deceased
Born: 4 Feb 1885
Abode: 6 Holt Mill
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 26, Entry 208
Source: Original Parish Register
Baptism: 1 Dec 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Trickett - [Child] of Dick Trickett & Edith
Born: 13 Oct 1912
Abode: Peel House, Shawforth
Occupation: Cop packer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 27, Entry 209
Source: Original Parish Register
Baptism: 1 Dec 1912 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Isabella Peters - [Child] of Samuel Peters & Sarah Elizabeth
Born: 6 Dec 1911
Abode: 3 Lench Street
Occupation: Clicker
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 27, Entry 210
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Jan 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Elizabeth Stevenson - [Child] of Charles Launcelot Stevenson & Elizabeth
Born: 26 Dec 1912
Abode: 2 Grant Str.
Occupation: Felt Labourer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 27, Entry 211
Source: Original Parish Register
Baptism: 23 Feb 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Thornton Wilson - [Child] of James William Wilson & Sarah Anne
Born: 17 Jan 1913
Abode: Cowpe House
Occupation: Night Watchman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 27, Entry 212
Source: Original Parish Register
Baptism: 23 Mar 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elizabeth Johnson - [Child] of Albert Johnson & Emma
Born: 6 Nov 1912
Abode: 6 Victoria St.
Occupation: Carter
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 27, Entry 213
Source: Original Parish Register
Baptism: 2 Apr 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elsie Wade - [Child] of Richard Archibald Wade & Elizabeth
Born: 24 Feb 1913
Abode: 3 Office Row, Cowpe
Occupation: Mechanic
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 27, Entry 214
Source: Original Parish Register
Baptism: 2 Apr 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Albert Nicholls - [Child] of John Henry Nicholls & Emma
Born: 21 Feb 1913
Abode: 6 Bottoms Row, Cowpe
Occupation: Dyer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 27, Entry 215
Source: Original Parish Register
Baptism: 28 Apr 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Birtwistle Hudson - [Child] of John Thomas Hudson & Nancy Alice
Born: 22 May 1911
Abode: 13 Bottoms Row, Cowpe
Occupation: Slipper Worker
Notes: PB [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 27, Entry 216
Source: Original Parish Register
Baptism: 15 May 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elsie Malkin - [Child] of Ernest Sylvester Malkin & Kate
Born: 13 Apr 1913
Abode: 9 Dale Str.
Occupation: Builder
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 28, Entry 217
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 May 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Samuel Simister - [Child] of James Simister & Amelia
Born: 24 Apr 1913
Abode: 12 Victoria Street
Occupation: Painter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 28, Entry 218
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 May 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Ross Barnes - [Child] of James Barnes & Amelia Jane
Born: 21 Jul 1912
Abode: 5 Co-operative Buildings, Cowpe
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 28, Entry 219
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 May 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Margaret Elizabeth Tomlinson - [Child] of Ralph Harrison Tomlinson & Minetta
Born: 17 Mar 1913
Abode: 1 Egypt Terrace, Rawtenstall
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 28, Entry 220
Source: Original Parish Register
Baptism: 1 Jun 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Cyril Fox - [Child] of Richard Fox & Margaret
Born: 3 May 1913
Abode: 8 Dale Str, Waterfoot
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 28, Entry 221
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 Aug 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
William Albert Heywood Mary - [Child] of Harry Mary & Jones
Born: 12 Jul 1913
Abode: 19 Deardengate, Haslingden
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 28, Entry 222
Source: Original Parish Register
Baptism: 4 Sep 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alwyne Sexton - [Child] of William Frederick Sexton & Adeline
Born: 26 Jun 1913
Abode: Fairthwaite, Blackpool
Occupation: Biscuit Manufacturer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 28, Entry 223
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 Sep 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Arthur Howorth - [Child] of Robert Howorth & Sarah Alice
Born: 21 Aug 1913
Abode: Glen Terrace, Waterfoot
Occupation: Slipper Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 28, Entry 224
Source: Original Parish Register
Baptism: 1 Oct 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jack Heys - [Child] of James Edward Heys & Elizabeth Alice
Born: 1 Aug 1909
Abode: 39 Hugh Mill
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 29, Entry 225
Source: Original Parish Register
Baptism: 1 Oct 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Harry Heys - [Child] of James Edward Heys & Elizabeth Alice
Born: 9 Feb 1912
Abode: 39 Hugh Mill
Occupation: Quarryman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 29, Entry 226
Source: Original Parish Register
Baptism: 23 Oct 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Norman Taylor - [Child] of John Taylor & Grace Ellen
Born: 22 Sep 1913
Abode: 14 Wales Terrace
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 29, Entry 227
Source: Original Parish Register
Baptism: 2 Nov 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
James Barnes - [Child] of James Barnes & Amelia Jane
Born: 17 Sep 1913
Abode: 5 Co-operative Buildings, Cowpe
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 29, Entry 228
Source: Original Parish Register
Baptism: 9 Nov 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Mary Holt - [Child] of Harry Holt & Lilian
Born: 5 Oct 1913
Abode: 11 Fern Lea Str.
Occupation: Cabinet Maker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 29, Entry 229
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Nov 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Stanley Fox - [Child] of William Fox & Miriam Elizabeth
Born: 6 Aug 1913
Abode: 2 John St, Boothfold
Occupation: Edge Setter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 29, Entry 230
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Nov 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Annie Hargreaves - [Child] of William Hargreaves & Annie
Born: 21 Oct 1913
Abode: 12 Townsend Str.
Occupation: Fitter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 29, Entry 231
Source: Original Parish Register
Baptism: 27 Nov 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Harry Hargreaves - [Child] of William Hargreaves & Annie
Born: 25 Jan 1911
Abode: 12 Townsend Str.
Occupation: Fitter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 29, Entry 232
Source: Original Parish Register
Baptism: 14 Dec 1913 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Tom Collins - [Child] of Tom Collins & Susannah
Born: 29 Oct 1913
Abode: 5 Goit Str.
Occupation: Warehouseman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 30, Entry 233
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Jan 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Margaret Alice Birtwistle - [Child] of Albert Edward Birtwistle & Mary Alice
Born: 11 Dec 1913
Abode: 1 Bottoms Row, Cowpe
Occupation: Printer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 30, Entry 234
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Jan 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Mary Ormerod Wilkins - [Child] of Herbert Wilkins & Ethel
Born: 16 Dec 1913
Abode: 355a Burnley Road, Waterfoot
Occupation: Clerk
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 30, Entry 235
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Jan 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alice Taylor - Illegitimate of John Henry Holt & Mary Alice Taylor, of 11 Georges Row
Born: 30 Nov 1913
Abode: 6 Highfield Rd.
Occupation: Slipper Hand
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 30, Entry 236
Source: Original Parish Register
Baptism: 8 Mar 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Alfred Roland Riley - [Child] of Fred. Riley & Alice
Born: 14 Jan 1914
Abode: 310 Bacup Road
Occupation: Electrical Engineer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 30, Entry 237
Source: Original Parish Register
Baptism: 16 Mar 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
John Ormerod Whittaker - [Child] of John Whittaker & Fanny
Born: 4 Jun 1913
Abode: 5 West Str.
Occupation: Clerk
Notes: P.B. [in margin]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 30, Entry 238
Source: Original Parish Register
Baptism: 25 Mar 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Beatrice Johnson - [Child] of Albert Johnson & Emma
Born: 15 Feb 1914
Abode: 6 Victoria St.
Occupation: Carter
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 30, Entry 239
Source: Original Parish Register
Baptism: 6 Apr 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Louie Grindrod - [Child] of Fred. Grindrod & Margaret Alice
Abode: 454 Sandybank
Occupation: Broker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 30, Entry 240
Source: Original Parish Register
Baptism: 12 Apr 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Nellie Greenwood - [Child] of James Edwin Greenwood & Maria
Born: 14 Mar 1913
Abode: Lodge Bank House, Cowpe
Occupation: Warehouseman
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 31, Entry 241
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Apr 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Thomas Edward Humphreys - [Child] of Thomas Edward Humphreys & Lydia
Born: 10 Apr 1914
Abode: 4 Astins Buildgs. Cowpe
Occupation: Moulder
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 31, Entry 242
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Apr 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Jack Harwood - [Child] of John Henry Harwood & Betsy Jane
Born: 9 May 1911
Abode: 6 Astins Buildgs. Cowpe
Occupation: Slipper Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 31, Entry 243
Source: Original Parish Register
Baptism: 29 Apr 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Harry Harwood - [Child] of John Henry Harwood & Betsy Jane
Born: 3 Jul 1912
Abode: 6 Astins Buildgs. Cowpe
Occupation: Slipper Worker
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 31, Entry 244
Source: Original Parish Register
Baptism: 1 Apr 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Elsie Ashworth - [Child] of James Ashworth & Janet
Born: 18 Feb 1897
Abode: 554 St. James's Terrace
Occupation: Wheelwright
Notes: [Out of date sequence]
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 31, Entry 245
Source: Original Parish Register
Baptism: 10 May 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Harriet Ann Rossiter - [Child] of Thomas Edward Rossiter & Rose
Born: 10 Apr 1914
Abode: 74 Alfred Str, Werneth, Oldham
Occupation: Cotton Operative
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 31, Entry 246
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 May 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Margaret Rushton - [Child] of Dawson Rushton & Mary Ann
Born: 17 Apr 1914
Abode: Tenterheads Farm, Cowpe
Occupation: Farmer
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 31, Entry 247
Source: Original Parish Register
Baptism: 13 May 1914 St James the Great, Waterfoot, Lancs.
Joseph Livesey - [Child] of Joseph Livesey & Ellen
Born: 20 Jan 1914
Abode: 4 Hogson's Buildings, Cowpe
Occupation: Slipper Finisher
Baptised by: T. E. Peel, Vicar'
Register: Baptisms 1907 - 1914, Page 31, Entry 248
Source: Original Parish Register