|
Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel
in the County of
-- Lancashire --
|
|
Baptisms at Priory Church of St Mary and St Michael
in the Parish of Cartmel
Baptisms recorded in the Register for 1810 - 1826
Baptisms for 1815 - 1819
Previous Page of Baptisms for 1810 - 1814
Baptism: 1 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Geldart - Son of William Geldart & Anne
Abode: Church Town
Occupation: Painter
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 1
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Millers - Son of James Millers & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 2
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Atkinson - illegitimate dau of Anne Atkinson, Spinster
Abode: Hardcrag
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 3
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Airey - Son of John Airey & Sarah
Abode: Ayside
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 4
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Airey - Daughter of John Airey & Sarah
Abode: Ayside
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 4
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Cornthwaite - Son of William Cornthwaite & Isabella
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 5
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Susanna Thompson - Daughter of William Thompson & Jane
Abode: Cark
Occupation: Cordwainer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 6
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Lamb - Daughter of Thomas Lamb & Margaret
Abode: Rosthwaite
Occupation: Maltster
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 7
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mark Bellas - Son of Joseph Bellas & Elizabeth
Abode: Myers's
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 8
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Hudson - Daughter of Richard Hudson & Jane
Abode: Holme
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 9
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Newby - Daughter of Anthony Newby & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Tailor
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 10
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Webster - Daughter of William Webster & Isabella
Abode: Cautern
Occupation: Tailor
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 11
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Jan 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Taylor - Daughter of Isaac Taylor & Agnes
Abode: Cartmel Fell
Occupation: Cordwainer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 12
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Hadwen - Son of Thomas Hadwen & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 13
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Burrow - Son of Robert Burrow & Jane
Abode: Holywell
Occupation: Fisherman
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 14
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Pearson - Daughter of Thomas Pearson & Sarah
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 15
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Myers - Daughter of John Myers & Sarah
Abode: Backbarrow
Occupation: Waller
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 16
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Anne Dickinson - Daughter of William Dickinson & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 17
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Corney - Son of James Corney & Ellen
Abode: Browedge
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 18
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Roger Carter - Son of James Carter & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 19
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Bennet - Daughter of John Bennet & Eleanor
Abode: Hampsfield
Occupation: Husbandman
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 20
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Bailey - Daughter of James Bailey & Anne
Abode: Skinner Hill
Occupation: Joiner
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 21
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ralph Tugwood - Son of James Tugwood & Mary
Abode: Blawith
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 22
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Harrison - Son of Thomas Harrison & Dorothy
Abode: Myerside
Occupation: Farmer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 23
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Feb 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Parker Benson - Son of Richard Benson & Mary
Abode: Church Town
Occupation: Farrier
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 24
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Physwick - Daughter of Joseph Physwick & Agnes
Abode: Beckside
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 25
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Physwick - Daughter of Joseph Physwick & Agnes
Abode: Beckside
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 25
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Woodburne - Daughter of William Woodburne & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 26
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hannah Harrison - Daughter of John Harrison & Hannah
Abode: Hazlerigg
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 27
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thos. Kellet Cook - Son of Anthony Cook & Mary
Abode: Holker
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 28
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Hodgson - Daughter of John Hodgson & Isabella
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 29
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isaac Moor - Son of Isaac Moor & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 30
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Garnet - Son of John Garnet & Sarah
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 31
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Garnet - Daughter of John Garnet & Sarah
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 32
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Rigg - Daughter of George Rigg & Anne
Abode: Church Town
Occupation: Carrier
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 33
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Young - Daughter of John Young & Mary
Abode: Cartmel Fell
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 34
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Rowlandson - illegitimate dau of Anne Rowlandson, Spinster
Abode: Alithwaite
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 35
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabella Barrow - Daughter of John Barrow & Mary
Abode: Fair Rigg
Occupation: Servant
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 36
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Gill - Daughter of Peter Gill & Elizabeth
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 37
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Harrison - Son of Thomas Harrison & Agnes
Abode: Seatle
Occupation: Yeoman
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 38
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Wilson - illegitimate son of Mary Wilson, Spinster
Abode: Cark
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 39
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Mar 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Bell - Son of John Bell & Jane
Abode: Lindal
Occupation: Husbandman
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 40
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Alice Beck - Daughter of John Beck & Anne
Abode: Upper Newton
Occupation: Innholder
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 41
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Armer - Son of Anthony Armer & Agnes
Abode: Holker
Occupation: Farmer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 42
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Emma Rudd - Daughter of William Rudd & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Notes: [Ink stain over date]
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 43
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Tyson - Son of Thomas Tyson & Jane
Abode: Hardcrag
Occupation: Farmer
Notes: [Ink stain over date]
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 44
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Barbara Boxingdale - Daughter of William Boxingdale & Mary
Abode: Cartmel Fell
Occupation: Labourer
Notes: [Ink stain over date]
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 45
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Archer - Son of Thomas Archer & Anne
Abode: Lindale
Occupation: Waller
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 46
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Brookes - Son of Nicholas Brookes & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 47
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Vickers - Daughter of John Vickers & Mary
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 48
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Jackson - Daughter of William Jackson & Elizabeth
Abode: Newton
Occupation: Husbandman
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 49
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Thexton - Daughter of Robert Thexton & Elizabeth
Abode: Mungeon
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 50
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Benson - Son of James Benson & Mary
Abode: Flookburgh
Occupation: Joiner
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 51
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Thompson - Daughter of Christopher Thompson & Mary
Abode: Cark
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 52
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Coupland - Daughter of James Coupland & Eleanor
Abode: Lindal
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 53
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Kellet - Son of John Kellet & Anne
Abode: Hornby
Occupation: Coach Man
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 54
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Apr 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Kellet - Daughter of Christopher Kellet & Anne
Abode: Wilson House
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 55
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Scott - Daughter of James Scott & Alice
Abode: Sandy Fold
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 56
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Wearing - Daughter of William Wearing & Isabella
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 57
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Sutcliffe - Son of John Sutcliffe & Agnes
Abode: Holker
Occupation: Joiner
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 58
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Wills - Son of John Wills & Alice
Abode: Poolbank
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 59
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Osborn - Daughter of George Osborn & Sarah
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 60
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Lupton - Son of William Lupton & Dorothy
Abode: Church Town
Occupation: Officer of Excise
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 61
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Barton - Son of John Barton & Mary
Abode: Beckside
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 62
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Alice Caddy - Daughter of John Caddy & Elizabeth
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 63
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Robinson - Daughter of John Robinson & Anne
Abode: Gill Head
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 64
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Fletcher Robinson - Son of William Robinson & Jane
Abode: Slack
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Jackson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 65
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Walker - Daughter of Thomas Walker & Mary
Abode: Ayside
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 66
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Penny - Son of John Penny & Mary
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 67
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Redhead - Son of Thomas Redhead & Mary
Abode: Alithwaite
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 68
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Anson - Daughter of James Anson & Margaret
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 69
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Rigg - Son of George Rigg & Mary
Abode: Hill
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 70
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 May 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Barrow - Son of William Barrow & Abigail
Abode: Trundlebrow
Occupation: Carpenter
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 71
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Jun 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Thompson - Son of Thomas Thompson & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Waller
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 72
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Jun 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Cornthwaite - Daughter of John Cornthwaite & Mary
Abode: Birkby
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 73
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Jun 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Millers - Son of William Millers & Bridget
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 74
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Ashburner - Daughter of John Ashburner & Margaret
Abode: Flookburgh
Occupation: Fisherman
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 75
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Dobson - Daughter of John Dobson & Septima
Abode: Church Town
Occupation: Tailor
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 76
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Turner - Son of Thomas Turner & Dorothy
Abode: Grange
Occupation: Mariner
Baptised by: John Dawson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 77
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Catharine Sedgwick - Daughter of Joseph Sedgwick & Catharine
Abode: Speilbank
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 78
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Woodburne - Son of Thomas Woodburne & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: John Dawson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 79
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Scott - Son of Thomas Scott & Elizabeth
Abode: Cark Hall
Occupation: Husbandman
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 80
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Thexton Archer - illegitimate dau of Anne Archer, Spinster
Abode: Lindal
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 81
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Taylor - Son of John Taylor & Mary
Abode: Backbarrow
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 82
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Clark - Son of Thomas Clark & Anne
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 83
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Mc Cune - Son of James Mc Cune & Jane
Abode: Templand
Occupation: Labourer
Notes: [Jane is the] lawful Widow of James Mc Cune Junr.
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 84
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Dobson - Daughter of John Dobson & Alice
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 85
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ralph Dunning Tugwood - Son of Joseph Tugwood & Mary
Abode: Blawith
Occupation: Labourer
Baptised by: John Dawson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 86
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ellen Georgeson - Daughter of John Georgeson & Hannah
Abode: Kentsbank
Occupation: Innholder
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 87
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Atkinson - Daughter of John Atkinson & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: John Dawson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 88
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Couperthwaite Croasdal - Son of James Croasdal & Anne
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 89
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Gordon - Daughter of Robert Gordon & Hannah
Abode: Hardcrag
Occupation: Pot Dealer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 90
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Jul 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Fell - Daughter of Richard Fell & Margaret
Abode: Church Town
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 91
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Saul - Daughter of William Saul & Martha
Abode: Sandyeat
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 92
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hannah Seatle - Daughter of John Seatle & Hannah
Abode: Cark Hall
Occupation: Fisherman
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 93
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Knowles - Daughter of Edward Knowles & Sarah
Abode: Backbarrow
Occupation: Whitesmith
Notes: [Image stained by date]
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 94
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Wm. Daws Sampson - illegitimate son of Sarh [sic] Sampson, Spinster
Abode: Hampsfield
Notes: [Image stained by date]
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 95
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Buttler - Son of William Buttler & Margaret
Abode: Flookburgh
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 96
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Garth - Son of George Garth & Eleanor
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 97
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Barlow - Son of John Barlow & Anne
Abode: Ayside
Occupation: Hooper
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 98
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Tweddell - Son of John Tweddell & Jane
Abode: Carke
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 99
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dorothy Penny - Daughter of William Penny & Catharine
Abode: Barber Green
Occupation: Weaver
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 100
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Orr - Daughter of Thomas Orr & Deborah
Abode: Bankside
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 101
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Johnson - Daughter of John Johnson & Jane
Abode: Alithwaite
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 102
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ellen Long - Daughter of John Long & Agnes
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 103
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Simpson - Daughter of James Simpson & Mary
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 104
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Taylor - illegitimate dau of Elizabeth Taylor, Spinster
Abode: Backbarrow
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 105
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Philip Wilson - Son of John Wilson & Agnes
Abode: Whittington
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 106
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Aug 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Bulfield - Son of John Bulfield & Mary Anne
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 107
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Sep 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Horatio Beck - illegitimate son of Anne Beck, Spinster
Abode: Cark
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 108
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Sep 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Matthew Boorbank - Son of Isaac Boorbank & Abigail
Abode: Backbarrow
Occupation: Turner
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 109
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Sep 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Cuthbert Mashiter - Son of George Mashiter & Elizabeth
Abode: Broughton
Occupation: Cabinet Maker
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 110
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Sep 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Smith - Son of Thomas Smith & Elizabeth
Abode: Alithwaite
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 111
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Sep 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Alice Barrow - Daughter of Thomas Barrow & Mary
Abode: Alithwaite
Occupation: Cabinet Maker
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 112
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Sep 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Miles Clarke - Son of Francis Clarke & Margaret
Abode: Tarngreen
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 113
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Joseph Pattinson - Son of Thomas Pattinson & Elizabeth
Abode: Cartmel Fell
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 114
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Olivia Maymon - Daughter of William Maymon & Mary
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 115
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Armer - Son of Matthew Armer & Hannah
Abode: Hampsfield
Occupation: Farmer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 116
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Bailiff - Daughter of John Bailiff & Mary
Abode: Grange
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 117
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Greenwood - Son of John Greenwood & Anne
Abode: Rosterd
Occupation: Yeoman
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 118
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Martin Strickland - Son of William Strickland & Mary
Abode: Upper Newton
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 119
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Brockbank - Son of Joseph Brockbank & Mary
Abode: Backbarrow
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 120
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Anne Sill - Daughter of John Sill & Elizabeth
Abode: Beckside
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 121
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Hutchinson - illegitimate dau of Jane Hutchinson, Spinster
Abode: Cartmel Fell
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 122
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Waugh - Daughter of Thomas Waugh & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Gardener
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 123
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Harrison - Daughter of Nicholas Harrison & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Yeoman
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 124
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Fell - Daughter of William Fell & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Parish Clerk
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 125
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Miller - Daughter of Isaac Miller & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Pot Dealer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 126
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Wilson - illegitimate son of Mary Wilson, Spinster
Abode: Head House
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 127
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabella Pennington - Daughter of John Pennington & Sarah
Abode: Greaves
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 128
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Oct 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Bird - Son of John Bird & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 129
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anthony Hadwen - Son of William Hadwen & Elizabeth
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 130
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabella Nelson - Daughter of John Nelson & Isabella
Abode: Seatle
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 131
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Greenwood - Son of John Greenwood & Anne
Abode: Chapel House
Occupation: Yeoman
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 132
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John South - Son of William South & Isabella
Abode: Gill Head
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 133
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Bigland - Daughter of Thomas Bigland & Agnes
Abode: Flookburgh
Occupation: Mariner
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 134
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Addison - Daughter of John Addison & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Mason
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 135
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Bolderston - Son of William Bolderston & Sarah
Abode: Beckside
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 136
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Barrow - Daughter of John Barrow & Anne
Abode: Head House
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 137
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Withers - Daughter of John Withers & Margaret
Abode: Upper Newton
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 138
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Barker - Daughter of John Barker & Ellen
Abode: Newton
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 139
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Russel Backhouse - Son of Alan Backhouse & Jane
Abode: Staveley Mill
Occupation: Miller
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 140
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Ellwood - Daughter of Timothy Ellwood & Mary
Abode: Mossend
Occupation: Farmer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 141
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Nov 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Bainbridge - Daughter of George Bainbridge & Margaret
Abode: Cark
Occupation: Mason
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 142
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Miles Bainbridge - Son of John Bainbridge & Isabella
Abode: Birkby
Occupation: Waller
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 143
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Webster - Son of Robert Webster & Elizabeth
Abode: Holker
Occupation: Mason
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 144
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Christopher Stones - Son of James Stones & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 145
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Lancaster - Daughter of Joseph Lancaster & Jane
Abode: Cartmel Fell
Occupation: Waller
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 146
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Bailiff - Daughter of William Bailiff & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 147
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Withers - Daughter of John Withers & Agnes
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 148
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Thompson - Son of John Thompson & Frances
Abode: Church Town
Occupation: Waller
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 149
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Wm. Hollywell Rowlandson - Son of Richard Rowlandson & Margaret
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 150
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Barrow Muckelt - illegitimate son of Margaret Muckelt, Spinster
Abode: Meathop
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 151
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Hogarth - illegitimate dau of Alice Hogarth, Spinster
Abode: Cark
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 152
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Machell - Daughter of William Machell & Agnes
Abode: Chapel House
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 153
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Steel - Son of Michael Steel & Agnes
Abode: Backbarrow
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 154
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Lowis - Son of John Lowis & Isabella
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 155
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Little - Son of William Little & Hannah
Abode: Lanehead
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 156
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Taylor - Son of George Taylor & Ellen
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 157
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ellen Crow - Daughter of Jacob Crow & Agnes
Abode: Pattinsonhow
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 158
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Strickland - Son of Thomas Strickland & Mary
Abode: Wilson House
Occupation: Yeoman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 159
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Wm. Atkinson Slater - Son of Wm. Chamney Slater & Hannah
Abode: Broughton
Occupation: Yeoman
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 160
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Rostern - Daughter of William Rostern & Anne
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 161
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Matthews - Daughter of William Matthews & Mary
Abode: Cartmel Fell
Occupation: Waller
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 162
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Huetson - Daughter of John Huetson & Agnes
Abode: Ayside
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 163
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Dec 1815 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Rose - Son of William Rose & Jane
Abode: Flookburgh
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 164
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabella Thornborrow - Daughter of Christopher Thornborrow & Hannah
Abode: Holly Well
Occupation: Fisherman
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 1
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Townson - illegitimate son of Margaret Townson, Spinster
Abode: Cark
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 2
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Mattison - Son of William Mattison & Isabella
Abode: Church Town
Occupation: Excise Officer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 3
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Coward - Son of Robert Coward & Elizabeth
Abode: Flookburgh
Occupation: Tobacconist
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 4
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Stamper - Daughter of John Stamper & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Tanner
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 5
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jonathan Farrer - Son of Robert Farrer & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 6
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Joseph Gleaves - Son of William Gleaves & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Coachman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 7
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Mashiter - Daughter of Roger Mashiter & Anne
Abode: Fair Rigg
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 8
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Lowis - Son of John Lowis & Mary
Abode: Staveley
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 9
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Johanna Rigg - Daughter of William Rigg & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 10
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Joseph Shuttleworth - Son of Richard Shuttleworth & Isabel
Abode: Hill Mill
Occupation: Miller
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 11
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isaac Clemment? - Son of Leonard Clemment? & Mary
Abode: Browedge
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 12
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Jan 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Beethom - Son of John Beethom & Hannah
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 13
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Tomlinson - Son of Lawrence Tomlinson & Charlotte
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 14
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Joshua Bispham - Son of John Bispham & Elizabeth
Abode: Upper Newton
Occupation: Waller
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 15
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Catharine Dawe - Daughter of David Dawe & Margaret
Abode: Cark
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 16
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Frances Newby - Daughter of Robert Newby & Sarah
Abode: Church Town
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 17
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Wright - Daughter of Robert Wright & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Master Mariner
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 18
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Houghton - Son of Richard Houghton & Mary
Abode: Church Town
Occupation: Husbandman
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 19
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dorothy Watson - Daughter of William Watson & Anne
Abode: Sowhow
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 20
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Walker - Daughter of James Walker & Emma
Abode: Alithwaite
Occupation: Innholder
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 21
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Kellet - Son of Edward Kellet & Mary
Abode: Cark
Occupation: Husbandman
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 22
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Feb 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Holme - Daughter of John Holme & Elizabeth
Abode: Simpson Ground
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 23
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Wright - illegitimate son of Mary Wright, Spinster
Abode: Kentsbank
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 24
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Millers - Son of James Millers & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 25
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Douglas - Son of John Douglas & Frances
Abode: Winder
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 26
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Butler - Daughter of John Butler & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Carrier
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 27
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jonathan Swainson - Son of James Swainson & Anne
Abode: Ludderburne
Occupation: Tailor
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 28
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Rebecca Jackson - Daughter of George Jackson & Sarah
Abode: Lindal
Occupation: Husbandman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 29
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Wearing - Daughter of John Wearing & Eleanor
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 30
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Johnson - Son of William Johnson & Agnes
Abode: Lindal
Occupation: Husbandman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 31
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Ainsworth - Daughter of William Ainsworth & Jane
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 32
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Johnson - Daughter of James Johnson & Frances
Abode: Flookburgh
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 33
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Luke Barber - Son of John Barber & Isabella
Abode: Longlands
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 34
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Mar 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Bradley - Daughter of William Bradley & Agnes
Abode: Church Town
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 35
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Fell - illegitimate son of Mary Fell, Spinster
Abode: Backbarrow
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 36
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Tyson - Daughter of George Tyson & Agnes
Abode: Grassgarth
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 37
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabella Burton - Daughter of Miles Burton & Catharine
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 38
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Matthew Wearing - Son of Alan Wearing & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Butcher
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 39
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Robinson - Daughter of William Robinson & Margt.
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 40
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Joseph Dixon - Son of Joseph Dixon & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Miller
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 41
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Anne Taylor - Daughter of Robert Taylor & Jane
Abode: Browedge
Occupation: School Master
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 42
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Bell - Son of Robert Bell & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 42
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Armer - Daughter of Anthony Armer & Agnes
Abode: Cark
Occupation: Farmer
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 43
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Henry Couperthwaite - Son of William Couperthwaite & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 44
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Apr 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ann Thompson Bispham - Daughter of John Bispham & Ann
Abode: Mireside
Occupation: Yeoman
Baptised by: Charles Bristed
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 45
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 May 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Coupland - Son of James Coupland & Eleanor
Abode: Lindal
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 46
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 May 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Knowles - Son of Matthew Knowles & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 47
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 May 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Frances Smith - Daughter of John Smith & Margaret
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 49
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 May 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Joseph Lamb - Son of John Lamb & Margaret
Abode: Ayside
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 50
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 May 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Dockeray - Son of Thomas Dockeray & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 51
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Dawe - Daughter of John Dawe & Anne
Abode: Cark
Occupation: Hooper
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 52
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Barber - Son of William Barber & Dorothy
Abode: Dautern
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 53
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Capstick - Son of John Capstick & Jane
Abode: Towerwood
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 54
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Brocklebank - Daughter of William Brocklebank & Frances
Abode: Low Newton
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 55
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Shaw - illegitimate dau of Eliz. Shaw, Spinster
Abode: Alithwaite
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 56
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eliz. Hodgson - Daughter of Alexander Hodgson & Catharine
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 57
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Matthew Thornhill - Son of William Thornhill & Sarah
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 58
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ellen Galloway - Daughter of Robert Galloway & Phoebe
Abode: Church Town
Occupation: Saddler
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 59
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Hornby - Son of Richard Hornby & Eleanor
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 60
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Just - Son of George Just & Anne
Abode: Upper Newton
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 61
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Joseph Deason - Son of James Deason & Jane
Abode: Flookburgh
Occupation: House Carpenter
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 62
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Armitstead - Daughter of William Armitstead & Elizabeth
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 63
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Stables - Daughter of Richard Stables & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 64
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Martha Hodgson - Daughter of Thomas Hodgson & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 65
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Redhead - Son of John Redhead & Elizabeth
Abode: Upper Newton
Occupation: Weaver
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 66
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Moses Newby - Son of Thomas Newby & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 67
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas High - Son of John High & Hannah
Abode: Hardcragg
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 68
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Towers - Daughter of Matthew Towers & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Blacksmith
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 69
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Jun 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Tyson - Daughter of Reginald Tyson & Elizth.
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 70
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Jul 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Armer - Son of James Armer & Mary
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 71
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Jul 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Casson Johnson - Son of John Johnson & Elizth.
Abode: Alithwaite
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 72
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Jul 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Nicholas Long - Son of James Long & Mary
Abode: Foxfield
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 73
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Jul 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Nicholson - Daughter of Joseph Nicholson & Elizabeth
Abode: Sevenacres
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 74
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Jul 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Atkinson - Son of Thomas Atkinson & Elizabeth
Abode: Grange
Occupation: Hooper
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 75
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Jul 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Susanna Smith - illegitimate dau of Mary Smith, Spinster
Abode: Kentsbank
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 76
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jul 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ann Inman - Daughter of John Inman & Elizabeth
Abode: Flookburgh
Occupation: Fisherman
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 77
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Aug 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Atkinson - Daughter of John Atkinson & Mary
Abode: Broughton
Occupation: Yeoman
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 78
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Aug 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Steel - Son of Robert Steel & Mary
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 79
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Aug 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Newby - Son of William Newby & Joice
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 80
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Aug 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Anne Barton - Daughter of Jas. Greaves Barton & Ellen, his Wife
Abode: Church Town
Occupation: Attorney
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 81
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Aug 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Matthew Butler - Son of Thomas Butler & Mary
Abode: Outerthwaite
Occupation: Farmer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 82
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Aug 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Wearing - Son of George Wearing & Jane
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 83
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Aug 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Nelson - Son of William Nelson & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Sawyer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 84
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Aug 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Redshaw - Son of Thomas Redshaw & Agnes
Abode: Quarryflat
Occupation: Shepherd
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 85
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Todd - Son of Richard Todd & Jane
Abode: Flookburgh
Occupation: Joiner
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 86
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Nicholas Martindale - Son of John Martindale & Mary
Abode: Upper Newton
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 87
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Borwick Braithwaite - illegitimate son of Mary Braithwaite, Spinster
Abode: Head House
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 88
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Bell - Daughter of Robert Bell & Eleanor
Abode: Wilson House
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 89
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Garfit - Son of John Garfit & Hannah
Abode: Cark
Occupation: Paper Maker
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 90
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Wardley - Daughter of William Wardley & Mary
Abode: Cark
Occupation: Weaver
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 91
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Walker - Son of Robert Walker & Elizabeth
Abode: Gill Head
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 92
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Webster - Daughter of John Webster & Ellen
Abode: C. Town
Occupation: Chair Maker
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 93
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabella Birkett - Daughter of William Birkett & Isabella
Abode: Head House
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 94
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Metcalf - Son of Arthur Metcalf & Isabel
Abode: Lindal
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 95
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Sep 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Bell - Daughter of William Bell & Bridget
Abode: Staveley
Occupation: Miller
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 96
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
David Dawes - Son of Samuel Dawes & Sarah
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 97
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Matthew Whittham - Son of John Whittham & Isabella
Abode: Cark
Occupation: Waller
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 98
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Thexton - Daughter of Robert Thexton & Elizabeth
Abode: Mungeon
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 99
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Young - Daughter of John Young & Mary
Abode: Lobby House
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 100
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Redhead - Son of John Redhead & Anne
Abode: Church Town
Occupation: Surgeon
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 101
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Coward - Son of William Coward & Elizabeth
Abode: Flookburgh
Occupation: Waller
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 102
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Harrison - Son of Richard Harrison & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 103
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Coulston - Son of James Coulston & Catharine
Abode: Kentsbank
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 104
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Young - illegitimate dau of Jane Young, Spinster
Abode: Templand
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 105
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Kellet - Daughter of William Kellet & Anne
Abode: Burnses
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 106
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Atkinson - Daughter of John Atkinson & Agnes
Abode: Browedge
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 107
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isaac Hodgson Rowlandson - illegitimate son of Anne Rowlandson, Spinster
Abode: Templand
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 108
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Grace Dickinson - Daughter of Thomas Dickinson & Mary
Abode: Flookburgh
Occupation: Weaver
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 109
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Sedgwick - illegitimate son of Jane Sedgwick, Spinster
Abode: Towerwood
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 110
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Redman - Son of James Redman & Anne
Abode: Lindal
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 111
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Newby - Son of James Newby & Ellen
Abode: Wallnook
Occupation: Yeoman
Notes: [Ellen is the] lawful Widow of James Newby
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 112
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Oct 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Hornby - Son of Anthony Hornby & Sarah
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 113
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Davis - Daughter of Joseph Davis & Hannah
Abode: Holker
Occupation: Master Mariner
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 114
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Akister - Son of John Akister & Rebecca
Abode: Lindal
Occupation: Waller
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 115
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Orr - Daughter of David Orr & Agnes
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 116
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ellen Simpson - Daughter of William Simpson & Alice
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 117
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Akister - Son of Joseph Akister & Agnes
Abode: Grange
Occupation: Waller
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 118
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Haddath - Son of Thomas Haddath & Agnes
Abode: Alithwaite
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 119
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Shaw - Son of Robert Shaw & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 120
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Rawlinson - Daughter of John Rawlinson & Jane
Abode: Beckside
Occupation: Yeoman
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 121
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anthony Moore - Son of Isaac Moore & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 122
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Grace Grisdale - Daughter of Joseph Grisdale & Margaret
Abode: Alithwaite
Occupation: Labourer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 123
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Brockbank Allenby - illegitimate son of Mary Allenby, Spinster
Abode: Cark
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 124
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Oliver Barrow - Son of William Barrow & Abigail
Abode: Trundlebrow
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 125
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Mattison - Daughter of James Mattison & Anne
Abode: Upper Newton
Occupation: Weaver
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 126
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Nov 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Catharine Kirkes - Daughter of Moorecroft Kirkes, Gentleman & Anne
Abode: Holker
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 127
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Dec 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Joseph Crow - Son of Joseph Crow & Anne
Abode: Nether Newton
Occupation: Tailor
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 128
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Dec 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Kirkbride - Son of Thomas Kirkbride & Margaret
Abode: Foxfield
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 129
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Dec 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabella Haddath - Daughter of Richard Haddath & Elizabeth
Abode: Hardcrag
Occupation: Farmer
Baptised by: Peter Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 130
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Dec 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Atkinson - Son of Robert Atkinson & Anne
Abode: Thorphinsty Hall
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 131
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Dec 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Benjamin Wilson - Son of Benjamin Wilson & Mary
Abode: Backbarrow
Occupation: Tailor
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 132
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Dec 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Greaves - Daughter of George Greaves & Dorothy
Abode: Broughton
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 133
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Dec 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Bradley - Daughter of Thomas Bradley & Sarah
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 134
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Dec 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Samuel Barber - Son of Samuel Barber & Frances
Abode: Nether Newton
Occupation: Farmer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 135
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Dec 1816 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Harrison - Daughter of John Harrison & Hannah
Abode: Hazlerigg
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 136
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Tyson - Daughter of Joseph Tyson & Mary
Abode: Backbarrow
Occupation: Wood Cutter
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 1
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Pattinson - Son of John Pattinson & Isabella
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 2
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Shaw - Daughter of John Shaw & Alice
Abode: Lindal
Occupation: Tailor
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 3
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Bullfield - Son of William Bullfield & Agnes
Abode: Church Town
Occupation: Tailor
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 4
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Steward - Daughter of William Steward & Isabel
Abode: Lindal
Occupation: Pot Dealer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 5
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Coupland - Son of James Coupland & Eleanor
Abode: Lindal
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 6
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Hollywell - Daughter of John Hollywell & Anne
Abode: High
Occupation: Husbandman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 7
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Little - Daughter of William Little & Hannah
Abode: Lane Head
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 8
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Rowland Elleray - Son of Rowland Elleray & Mary
Abode: Church Town
Occupation: Glazier
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 9
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Millers - Son of William Millers & Bridget
Abode: Church Town
Occupation: Lime Burner
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 10
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hugh Frazer - Son of John Frazer & Anne
Abode: Backbarrow
Occupation: Mill Wright
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 11
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hugh Frazer - Son of John Frazer & Anne
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 12
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Mayors - Son of Richard Mayors & Frances
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 13
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Fightman - Daughter of Peter Fightman & Agnes
Abode: Staveley
Occupation: Butler
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 14
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Danson - Son of George Danson & Margaret
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 15
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jan 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Mitchel - Son of John Mitchel & Elizabeth
Abode: Foxfield
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 16
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Frances Greenwood - Daughter of James Greenwood & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 17
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jonathan Caddy - Son of John Caddy & Elizabeth
Abode: Grange
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 18
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Harrison - Son of Thomas Harrison & Dorothy
Abode: Mireside
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 19
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anna Harrison - Daughter of James Harrison & Isabella
Abode: Alithwaite
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 20
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Timothy Nelson - Son of Thomas Nelson & Anne
Abode: Church Town
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 21
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Ashburner - Daughter of William Ashburner & Mary
Abode: Fidler Hall
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 22
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Birket - Son of Philip Birket & Anne
Abode: Cartlane
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 23
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Grisdale - Son of Thomas Grisdale & Mary
Abode: Kentsbank
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 24
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Carter - illegitimate son of Mary Carter, Spinster
Abode: Kentsbank
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 25
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Feb 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Borwick - Daughter of Henry Borwick & Agnes
Abode: Aynsome
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 26
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Mar 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Bell - Daughter of John Bell & Jane
Abode: Lindal
Occupation: Farmer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 27
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Mar 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Cornthwaite - Son of William Cornthwaite & Isabella
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 28
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Mar 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Thompson - Son of Geofrey Thompson & Mary
Abode: Flookbro'
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 29
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Mar 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Bailiff - Son of James Bailiff & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Joiner
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 30
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Mar 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Briggs - Daughter of John Briggs & Margaret
Abode: Church Town
Occupation: School Master
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 31
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Mar 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Hadwen - Daughter of Joseph Hadwen & Eve
Abode: Cark Hall
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 32
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Mar 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Stewart - Daughter of John Stewart & Isabella
Abode: Hardcrag
Occupation: Pot Dealer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 33
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Mar 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Kerr - Son of Robert Kerr & Elizabeth
Abode: Holker
Occupation: Gardener
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 34
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Henry Simpson - illegitimate son of Anne Simpson, Widow
Abode: Lindal
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 35
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Wilson Lamb - Son of Thomas Lamb & Margaret
Abode: Rosthwaite
Occupation: Malster
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 36
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Hogarth - Son of John Hogarth & Isabel
Abode: Kentsbank
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 37
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Vickers - Son of James Vickers & Frances
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 38
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Lowis - Daughter of John Lowis & Mary
Abode: Staveley
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 39
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Sephton - Daughter of William Sephton & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 40
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Walne - illegitimate son of Anne Walne, Spinster
Abode: Lindal
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 41
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margt. Steel - illegitimate dau of Hannah Steel, Spinster
Abode: Backbarrow
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 42
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Roper - Son of William Roper, Gentleman & Mary
Abode: Greenbank
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 43
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Kemp - Daughter of Robert Kemp & Mary
Abode: Lythe
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 44
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Pearson - Daughter of Thomas Pearson & Sarah
Abode: Backbarrow
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Henry Seatle
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 45
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Sill - Son of John Sill & Elizabeth
Abode: Beckside
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 46
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Apr 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Johnson - Son of William Johnson & Agnes
Abode: Church Town
Occupation: Servant
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 47
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 May 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Millers - Son of James Millers & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 48
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 May 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Dickinson - Son of William Dickinson & Anne
Abode: Flookbro'
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 49
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 May 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Hudson - Daughter of James Hudson & Elizabeth
Abode: Flookbro'
Occupation: Husbandman
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 50
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 May 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Knowles - Son of Edward Knowles & Sarah
Abode: Kentsbank
Occupation: Clockmaker
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 51
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 May 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Matthews - Son of William Matthews & Mary
Abode: Addyfield
Occupation: Waller
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 52
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 May 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Bigland - Son of Thomas Bigland & Agnes
Abode: Flookbro'
Occupation: Mariner
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 53
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 May 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabella Walker - Daughter of Thomas Walker & Mary
Abode: Ayside
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 54
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 May 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Taylor - Daughter of John Taylor & Mary
Abode: Canny Hill
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 55
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dorothy Garnett - Daughter of John Garnett & Sarah
Abode: Flookbro'
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 56
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Barlow - Son of John Barlow & Anne
Abode: Ayside
Occupation: Hooper
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 57
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Barton - Son of John Barton & Mary
Abode: Beckside
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 58
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Rawlinson - Daughter of John Rawlinson & Eleanor
Abode: Hill Mill
Occupation: Miller
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 59
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Carter - Daughter of John Carter & Mary
Abode: Staveley
Occupation: Hooper
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 60
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Cornthwaite - Son of John Cornthwaite & Mary
Abode: Green
Occupation: Labourer
Baptised by: William Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 61
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Jackson - Daughter of John Jackson & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 62
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Long - Son of John Long & Agnes
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 63
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Orr - Son of Thomas Orr & Deborah
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 64
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Rudd - Son of Robert Rudd & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 65
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Anne Tomlinson - Daughter of John Tomlinson & Isabella
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 66
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Hobson - Daughter of Thomas Hobson & Elizabeth
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 67
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Esther Robinson - Daughter of John Robinson & Anne
Abode: Spooner Close
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 68
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Winder - Son of Thomas Winder & Anne
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 69
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Barrow - Daughter of John Barrow & Mary
Abode: Fair Rigg
Occupation: Servant
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 70
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Bridget Scott - Daughter of James Scott & Alice
Abode: Staveley
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 71
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Jun 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Knowles - Daughter of Matthew Knowles & Agnes
Abode: Templand
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 72
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Jul 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Thornborrow - Daughter of Edward Thornborrow & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 73
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Jul 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Thompson - Daughter of Thomas Thompson & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Waller
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 74
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Jul 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Graham - Son of Robert Graham & Barbara
Abode: Crispin Cottage
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 75
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jul 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Cornthwaite - Son of Edward Cornthwaite & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 76
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Bennet - Son of John Bennet & Eleanor
Abode: Hampsfield
Occupation: Husbandman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 77
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Clarke - Daughter of Robert Clarke & Mary
Abode: Upper Newton
Occupation: Husbandman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 78
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Allenby - Daughter of Robert Allenby & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 79
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Robinson - Son of Edward Robinson & Margaret
Abode: Flookbro'
Occupation: Fishmonger
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 80
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Sedgwick - Son of Thomas Sedgwick & Agnes
Abode: Beckside
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 81
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Barton - Daughter of Jas. Greaves Barton & Ellen
Abode: Church Town
Occupation: Attorney
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 82
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Machell - Son of William Machell & Agnes
Abode: Chapel House
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 83
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Williams Jackson - Daughter of Abraham Jackson & Mary
Abode: Flookbro'
Occupation: Tailor
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 84
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizth. Inman - illegitimate dau of Mary Inman, Spinster
Abode: Flookbro'
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 85
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Smithson - Daughter of Joseph Smithson & Sarah
Abode: Flookbro'
Occupation: Mason
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 86
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Keel - Daughter of George Keel & Ellen
Abode: Flookbro'
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 87
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Newby - Daughter of Anthony Newby & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Tailor
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 88
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Aug 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ellen Anson - Daughter of James Anson & Margaret
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 88
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Johnson - Son of John Johnson & Jane
Abode: Alithwaite
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 89
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Strickland - Daughter of George Strickland & Eleanor
Abode: London
Occupation: Merchant
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 90
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Whitehead - Daughter of John Whitehead & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Tailor
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 91
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isaac Hodgson - Son of Robert Hodgson & Anne
Abode: Boorbank
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 92
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Hastings - Son of William Hastings & Agnes
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 93
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Ashburner - Son of John Ashburner & Margaret
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 94
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Henry Brooks - Son of Nicholas Brooks & Elizabeth
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 95
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Robinson - Son of Thomas Robinson & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 96
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne King - Daughter of John King & Alice
Abode: Beckside
Occupation: Yeoman
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 97
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Sep 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizth. Thompson - Daughter of Christopher Thompson & Mary
Abode: Cark
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 98
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Atkinson Hall - Son of Edward Hall & Ellen
Abode: Cark
Occupation: Miller
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 99
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Burrow - Son of Robert Burrow & Jane
Abode: Hollywell
Occupation: Fisherman
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 100
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Smith - Son of Thomas Smith & Elizabeth
Abode: Grange
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 101
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Swainson - Daughter of James Swainson & Anne
Abode: Ludderburne
Occupation: Tailor
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 102
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Barker - Son of John Barker & Ellen
Abode: Newton
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 103
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Airey - Daughter of John Airey & Sarah
Abode: Ayside
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 104
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richd. Fell Bell - Son of Jonathan Bell & Mary
Abode: Ulverston
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 105
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Wm. Railson South - Son of William South & Isabella
Abode: Gill Head
Occupation: Turner
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 106
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Moore - Son of William Moore & Mary
Abode: Flookbro'
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 107
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Catharine Kellet - Daughter of Christopher Kellet & Mary
Abode: Slack
Occupation: Farmer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 108
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Oct 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Simpson - Daughter of William Simpson & Sarah
Abode: Upper Newton
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 109
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Nov 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Dugdale - Daughter of William Dugdale & Elizabeth
Abode: Wraysholme
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 110
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Nov 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Robinson - Daughter of William Robinson & Jane
Abode: Hampsfield
Occupation: Farmer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 111
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Nov 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Catharine Harrison - Daughter of Nicholas Harrison & Anne
Abode: Flookbro'
Occupation: Yeoman
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 112
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Nov 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabel Johnson - Daughter of James Johnson & Frances
Abode: Flookbro'
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 113
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Nov 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Burton - Son of Miles Burton & Catharine
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 114
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Nov 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Scott - Son of Thomas Scott & Elizabeth
Abode: Cark Hall
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 115
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Nov 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Rigg - Daughter of George Rigg & Mary
Abode: Hill Mill
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 116
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Nov 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sabra [sic] Brown - Daughter of James Brown & Isabell Anne
Abode: Orton
Occupation: Mason
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 117
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Saml. Wylde Ackerley - Son of Denton Ackerley & Mary
Abode: Wilson House
Occupation: Yeoman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 118
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isaac Strickland - Son of Thomas Strickland & Mary
Abode: Slack
Occupation: Yeoman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 119
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Wearing - Daughter of George Wearing & Jane
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 120
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Rawlinson - Son of John Rawlinson & Jane
Abode: Beckside
Occupation: ?
Notes: [page damaged]
Baptised by: ?
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 121
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary H____ - Daughter of William H____ & ?
Abode: ?
Occupation: Labourer
Notes: [Crease in page]
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 122
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Penny - Son of John Penny & Mary
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 123
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Henderson - Daughter of Richard Henderson & Hannah
Abode: Lindal
Occupation: Husbandman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 124
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Mashiter - Daughter of Roger Mashiter & Anne
Abode: Fair Rigg
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 125
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Greaves - Daughter of James Greaves & Orsulla?
Abode: Broughton
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 126
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Wren - Daughter of John Wren & Eleanor
Abode: Hampsfield
Occupation: Farmer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 127
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Dec 1817 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Alexander - Daughter of William Alexander & Mary
Abode: Newton
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 128
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Benson - Son of John Benson & Mary
Abode: Gateside
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 1
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dorothy Bond Stones - Daughter of James Stones & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 2
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Wearing - Daughter of William Wearing & Isabella
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 3
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Holme - Son of Enoch Holme & Isabella
Abode: Birkby
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 4
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Taylor - Son of Isaac Taylor & Agnes
Abode: Bluet Tenement
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 5
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Taylor - Illegitimate son of Jane Taylor, Spinster
Abode: Bluet Tenement
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 6
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Wood - Son of William Wood & Elizabeth
Abode: Hartbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 7
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Tyson - Son of John Tyson & Anne
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 8
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Henderson - Daughter of William Henderson & Elizabeth
Abode: Lindal
Occupation: Mariner
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 9
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Taylor - Son of Robert Taylor & Jane
Abode: Low Wood
Occupation: School Master
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 10
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Greenwood - Son of John Greenwood & Anne
Abode: Chapel House Cartmel Fell
Occupation: Yeoman
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 11
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Allenby - Daughter of John Allenby & Hannah
Abode: Upper Newton
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 12
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hannah Galloway - Daughter of Robert Galloway & Phoebe
Abode: Church Town
Occupation: Sadler
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 13
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Boxindale - Son of William Boxindale & Mary
Abode: Thorphinsty
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 14
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robt. Hutchinson Fell - Son of Richard Fell & Margaret
Abode: Church Town
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 15
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Houghton - Daughter of Richard Houghton & Mary
Abode: Barber Green
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 16
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dorothy Bell - Daughter of James Bell & Mary
Abode: Wyke
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 17
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Jan 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Watson - Son of William Watson & Anne
Abode: Sowhow
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 18
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Feb 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margt. Holme - Daughter of Joseph Holme & Ellen
Abode: Simpson Ground
Occupation: Farmer
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 19
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Feb 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Nelson - Daughter of John Nelson & Isabella
Abode: Seatle
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 20
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Feb 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Myers - Daughter of Richard Myers & Agnes
Abode: Church Town
Occupation: Mill Wright
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 21
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Feb 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Harrison - Daughter of Thomas Harrison & Agnes
Abode: Seatle
Occupation: Yeoman
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 22
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Feb 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James White - Son of John White & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Chairmaker
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 23
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Feb 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dorothy Dobson - Daughter of John Dobson & Septima
Abode: Church Town
Occupation: Tailor
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 24
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Feb 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thos. Dobson - Son of John Dobson & Septima
Abode: Church Town
Occupation: Tailor
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 24
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Feb 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Carter - Son of James Carter & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 25
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Bulfield - Son of John Bulfield & Mary Anne
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 26
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Nicholson - Son of William Nicholson & Elizabeth
Abode: Lobby House
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 27
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ferdinand Backhouse - Son of Alan Backhouse & Jane
Abode: Staveley Mill
Occupation: Miller
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 28
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Anne Postlethwaite - Daughter of George Postlethwaite & Elizabeth
Abode: East Plain
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 29
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Myers - Son of Richard Myers & Anne
Abode: Grange
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 30
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Janson - illegitimate dau of Agnes Janson, Spinster
Abode: Low Meathop
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 31
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Newby - illegitimate dau of Elizabeth Newby, Spinster
Abode: Kentsbank
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 32
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Johnson - Daughter of William Johnson & Agnes
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 33
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Fleming - Daughter of Edward Fleming & Mary
Abode: Haglane
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 34
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Diamont - Illegitimate son of Rebecca Diamont, Spinster
Abode: Cark
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 35
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Tweddle - Son of John Tweddle & Jane
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 36
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Lancaster - Son of Joseph Lancaster & Jane
Abode: Ludderburne
Occupation: Waller
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 37
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Barrow Storey - Son of John Storey & Mary
Abode: Mireside
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 38
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Pickering - Son of Anthony Pickering & Cicely
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 39
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Trotter - illegitimate dau of Anne Trotter, Spinster
Abode: Lindal
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 40
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Wm. Sanderson Redhead - Son of John Redhead & Anne
Abode: Church Town
Occupation: Surgeon
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 41
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Barrow - Son of John Barrow & Ellen
Abode: Thorphinsty
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 42
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Bingham - Illegitimate son of Agnes Bingham, Widow
Abode: Ayside
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 43
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Ellwood - Daughter of Timothy Ellwood & Mary
Abode: High Cart
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 44
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Jackson - Son of John Jackson & Jane
Abode: Alithwaite
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 45
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margt. Jackson - Daughter of Thomas Jackson & Mary
Abode: Hill
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 46
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Mar 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Clark - Son of Thomas Clark & Alice
Abode: Hardcrag
Occupation: Weaver
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 47
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Christr. Withers - Son of Christopher Withers & Margaret
Abode: Newton
Occupation: Husbandman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 48
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Shaw - Son of Robert Shaw & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 49
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Akister - Son of Aaron Akister & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Waller
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 50
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hannah Mackereth - illegitimate dau of Mary Mackereth, Spinster
Abode: Cark
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 51
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Webster - Daughter of Robert Webster & Margaret
Abode: Quarry Flat
Occupation: Mason
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 52
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Corney - Son of Robert Corney & Mary
Abode: Browedge
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 53
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Withers - Daughter of John Withers & Margaret
Abode: Church Town
Occupation: Carpenter
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 54
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Redhead - Daughter of Robert Redhead & Jane
Abode: Upper Newton
Occupation: Weaver
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 55
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edmund Crow - Son of Jacob Crow & Agnes
Abode: Pattinson
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 56
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Apr 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Woodburne - Son of William Woodburne & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 57
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Bispham - Daughter of John Bispham & Elizabeth
Abode: Upper Newton
Occupation: Waller
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 58
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Bell - Daughter of Robert Bell & Eleanor
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 59
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Dickinson - Daughter of James Dickinson & Elizabeth
Abode: Blakeholme
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 60
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
David Rowlandson - Son of Richard Rowlandson & Margaret
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 61
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Gibson - Daughter of John Gibson & Mary
Abode: Beckside
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 62
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Gardner - Daughter of Walter Gardner & Martha
Abode: Broughton Hall
Occupation: Yeoman
Baptised by: Edwd. Ellerton
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 63
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Garnett - Illegitimate son of Esther Garnett, Spinster
Abode: Broughton
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 64
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Atkinson - Daughter of John Atkinson & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 65
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Park - Daughter of Thomas Park & Mary
Abode: Broughton
Occupation: Mason
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 66
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Deason - Son of James Deason & Jane
Abode: Flookburgh
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 67
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Matthew Maychell - Son of John Maychell & Margaret
Abode: Alithwaite
Occupation: House Carpenter
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 68
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Hadwen - Daughter of Thomas Hadwen & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 69
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 May 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Hadwen - Son of Thomas Hadwen & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Cordwainer
Notes: [Ink blot over date]
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 70
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Ireland - Son of Isaac Ireland & Isabella
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 71
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isaac Morrison - Son of William Morrison & Hannah
Abode: Lindal
Occupation: Pot Dealer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 72
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Bell - Son of John Bell & Jane
Abode: Lindal
Occupation: Farmer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 73
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margt. Garth - Daughter of George Garth & Eleanor
Abode: Church Town
Occupation: Innholder
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 74
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Fell - Daughter of William Fell & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Parish Clerk
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 75
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Joseph Jackson - Son of William Jackson & Elizabeth
Abode: Upper Newton
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 76
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Wilkinson - Son of Henry Wilkinson & Margaret
Abode: Alithwaite
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 77
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Brocklebank - Daughter of William Brocklebank & Frances
Abode: Low Newton
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 78
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Inman - Son of John Inman & Elizabeth
Abode: Flookburgh
Occupation: Fisherman
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 79
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anthony Huddleston - Son of Anthony Huddleston & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 80
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Douglas - Daughter of John Douglas & Frances
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 81
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Redhead - Son of William Redhead & Ruth
Abode: Upper Newton
Occupation: Weaver
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 82
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eliz. Robinson - Daughter of Thomas Robinson & Eliz.
Abode: Broughton
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 83
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Brockbank - Illegitimate son of Sarah Brockbank, Spinster
Abode: Backbarrow
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 84
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Jun 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Haddath - Son of Robert Haddath & Agnes
Abode: Church Town
Occupation: Tailor
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 85
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Atkinson - Son of John Atkinson & Mary
Abode: Broughton
Occupation: Yeoman
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 86
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizth. Hutton - Daughter of John Hutton & Elizth.
Abode: Barber Green
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 87
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Mashiter - Son of George Mashiter & Elizth.
Abode: Broughton
Occupation: Cabinet Maker
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 88
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Hollywell - Son of Thomas Hollywell & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 89
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isaac Brown - Son of Joseph Brown & Anne
Abode: Alithwaite
Occupation: Blacksmith
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 90
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizth. Barton - Daughter of James Greaves Barton & Ellen
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: Thos. Caddy
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 91
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Thompson - Daughter of William Thompson & Jane
Abode: Cark
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 92
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Knowles - Daughter of Matthew Knowles & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 93
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Stamper - Son of John Stamper & Elizth.
Abode: Kentsbank
Occupation: Tanner
Notes: [Elizth. Is the] lawful Widow of John
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 94
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Jul 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hannah Bird - Daughter of John Bird & Elizabeth
Abode: Templand
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 95
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Aug 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Bulfield - Son of William Bulfield & Agnes
Abode: Church Town
Occupation: Tailor
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 96
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Aug 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Matthew Wearing - Son of Alan Wearing & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Butcher
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 97
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Aug 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Battersby - Son of William Battersby & Margaret
Abode: Low Newton
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 98
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Aug 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Scott - Daughter of John Scott & Margaret
Abode: Flookburgh
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 99
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Aug 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Armer - Son of Anthony Armer & Agnes
Abode: Holker
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 100
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Aug 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Sedgwick - Son of Christopher Sedgwick & Mary
Abode: Hill
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 101
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Sep 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Muckelt Samples - Son of James Samples & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Tinman
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 102
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Sep 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Wilson - Daughter of Thomas Wilson & Margaret
Abode: Broughton
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 103
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Sep 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Ashburner - Daughter of William Ashburner & Mary
Abode: Fidler Hall
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 104
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Sep 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Taylor - Son of George Taylor & Ellen
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 105
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Sep 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Withers - Daughter of John Withers & Agnes
Abode: Wilson House
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 106
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Henry Borwick - Son of Henry Borwick & Agnes
Abode: Church Town
Occupation: Husbandman
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 107
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Sill - Daughter of John Sill & Elizabeth
Abode: Templand
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 108
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Dawes - Son of John Dawes & Anne
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 109
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Hogarth - Son of John Hogarth & Isabel
Abode: Kentsbank
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 110
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Armitstead - Daughter of William Armitstead & Elizabeth
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 111
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Keith - Son of John Keith & Agnes
Abode: Blawith
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 112
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Whitehead - Son of Robert Whitehead & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Chairmaker
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 113
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Trotter - Daughter of William Trotter & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 114
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizth. Haddath - Daughter of Thomas Haddath & Agnes
Abode: Alithwaite
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 115
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ellen Long - Daughter of John Long & Agnes
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 116
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Matthews - Son of William Matthews & Mary
Abode: Addyfield
Occupation: Waller
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 117
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Alice Shaw - illegitimate dau of Alice Shaw, Spinster
Abode: Flookburgh
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 118
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Roger Rostern - Son of William Rostern & Anne
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 119
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Johnson - Son of John Johnson & Jane
Abode: Alithwaite
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 120
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Hudson - Daughter of William Hudson & Mary
Abode: Church Town
Occupation: House Carpenter
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 121
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizth. Clifford - Daughter of John Clifford, Gentleman & Elizth.
Abode: Lower Holker
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 122
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Oct 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Thompson - Daughter of Thomas Thompson & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Waller
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 123
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Nov 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Sephton - Son of William Sephton & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 124
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Nov 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Dobson - Daughter of John Dobson & Alice
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 125
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Nov 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Couperthwaite - Son of William Couperthwaite & Anne
Abode: Flookburgh
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 126
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Nov 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Harrison - Son of James Harrison & Isabel
Abode: Alithwaite
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 127
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Nov 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Williamson - Illegitimate son of Elizabeth Williamson, Spinster
Abode: Meanhouse
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 128
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Nov 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isaac Thompson Mattinson - Son of William Mattinson & Isabella
Abode: Church Town
Occupation: Excise Officer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 129
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Nov 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Wm. Barrow Rawlinson - Son of John Rawlinson & Ellen
Abode: Hill Mill
Occupation: Miller
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 130
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Catharine Garfitt - Daughter of John Garfitt & Hannah
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 131
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Barton - Daughter of William Barton & Margaret
Abode: Cark
Occupation: Waller
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 132
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jonathan Moore - Son of Isaac Moore & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 133
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Bownass - Illegitimate son of Agnes Bownass, Spinster
Abode: Hill
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 134
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Redman - Son of James Redman & Anne
Abode: Lindal
Occupation: House Carpenter
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 135
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Dickinson - Son of Thomas Dickinson & Mary
Abode: Flookburgh
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 136
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Holme - Son of John Holme & Elizabeth
Abode: Simpson Ground
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 137
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Grisdale - Son of Joseph Grisdale & Margaret
Abode: Alithwaite
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 138
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margt. Nelson - Daughter of Thomas Nelson & Anne
Abode: Birkby
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 139
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Parkinson - Son of Richard Parkinson & Mary
Abode: Church Town
Occupation: Miller
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 140
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Greenwood - Daughter of James Greenwood & Elizabeth
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 141
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Thexton Wearing - Son of John Wearing & Eleanor
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 142
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Dec 1818 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Troughton - Son of John Troughton & Anne
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 143
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Tomlinson - Daughter of Lawrence Tomlinson & Charlotte
Abode: Cark Hall
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 1
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Wilson - Daughter of Benjamin Wilson & Mary
Abode: Backbarrow
Occupation: Tailor
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 2
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Metcalf - Daughter of Arthur Metcalf & Isabel
Abode: Lindal
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 3
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Just - Daughter of George Just & Anne
Abode: Browedge
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Robt. Taylor
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 4
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Shaw Coward - Son of William Coward & Elizabeth
Abode: Flookbro'
Occupation: Waller
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 5
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Akister - Daughter of John Akister & Rebecca
Abode: Lindal
Occupation: Waller
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 6
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 10 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Townson - Daughter of William Townson & Anne
Abode: Over Kellet
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 7
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Harrison - Daughter of John Harrison & Hannah
Abode: Fidler Hall
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 8
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Clement - Son of Leonard Clement & Mary
Abode: Browedge
Occupation: Cowper
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 9
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 17 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Brockbank - Daughter of James Brockbank & Mary
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 10
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Barrow - Son of William Barrow & Abigail
Abode: Trundle Brow
Occupation: Carpenter
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 11
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 24 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Akister - Son of Joseph Akister & Agnes
Abode: Grange
Occupation: Waller
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 12
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Tyson - Son of Thomas Tyson & Jane
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 13
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Hornby - Son of Richard Hornby & Eleanor
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 14
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Hudson - Daughter of Richard Hudson & Jane
Abode: Holme
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 15
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Huddleston - Son of Anthony Huddleston & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 16
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Thornhill - Son of William Thornhill & Sarah
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 17
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Francis Thompson - dau [sic] of John Thompson & Francis [sic]
Abode: Church Town
Occupation: Waller
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 18
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Jan 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Caddy - Daughter of John Caddy & Elizabeth
Abode: Grange
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 19
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Woodburne - Son of Thomas Woodburne & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 20
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hannah Atkinson - Daughter of Robert Atkinson & Anne
Abode: Thorphinsty Mill
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 21
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Kirkbride - Daughter of Thomas Kirkbride & Margaret
Abode: Foxfield
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 22
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Dawes - Son of David Dawes & Margaret
Abode: Cark
Occupation: Joiner
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 23
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Mattinson - illegitimate dau of Ellen Mattinson, Spinster
Abode: Kentsbank
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 24
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Armer - Daughter of James Armer & Mary
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 25
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Ainsworth - Daughter of William Ainsworth & Jane
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 26
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dorothy Greaves - Daughter of George Greaves & Dorothy
Abode: Broughton
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 27
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Knowles - Daughter of John Knowles & Agnes
Abode: Templand
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 28
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Steel - Daughter of Robert Steel & Mary
Abode: Church Town
Occupation: Cordwainer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 29
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Otley - Daughter of George Otley & Alice
Abode: Alithwaite
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 30
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Harrison - illegitimate dau of Margaret Harrison, Spinster
Abode: Barber Green
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 31
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Bell - Illegitimate son of Jane Bell, Spinster
Abode: Lindal
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 32
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Feb 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Beethom - Illegitimate son of Anne Beethom, Spinster
Abode: Cartmel Fell
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 33
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Mitchel - Son of John Mitchel & Elizabeth
Abode: Foxfield
Occupation: Farmer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 34
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Pool - illegitimate dau of Anne Pool, Spinster
Abode: Flookbro'
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 35
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dinah Satterthwaite - Daughter of Edward Satterthwaite & Elizabeth
Abode: Alithwaite
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 36
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Esther Graham - Daughter of Robert Graham & Barbara
Abode: Browedge
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 37
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Rowcroft - Daughter of Richard Rowcroft & Catharine
Abode: Fidler Hall
Occupation: Yeoman
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 38
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Burrow - Son of John Burrow & Jane
Abode: Low Wood
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt. Taylor
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 39
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hannah Baithorpe - Daughter of Edward Baithorpe & Mary
Abode: Low Wood
Occupation: Labourer
Baptised by: Robt. Taylor
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 40
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Atkinson - Daughter of Thomas Atkinson & Elizabeth
Abode: Grange
Occupation: Hooper
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 41
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Frances Vickers - Daughter of James Vickers & Francis [sic]
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 42
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Gore - Son of John Gore & Elizabeth
Abode: Backbarrow
Occupation: Hooper
Baptised by: Robt. Taylor
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 43
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 28 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Eleanor Watson - illegitimate dau of Mary Watson, Spinster
Abode: Kentsbank
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 44
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Mar 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Harriet Maria Slater - Daughter of Wm. Chamney Slater & Maria
Abode: Broughton
Occupation: Yeoman
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 45
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Tyson - Daughter of Reginald Tyson & Elizabeth
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 46
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Young - Illegitimate son of Jane Young, Spinster
Abode: Templand
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 47
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Simpson - Daughter of William Simpson & Alice
Abode: Grange
Occupation: Innholder
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 48
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Henderson - Son of Richard Henderson & Hannah
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 49
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Keith - Son of James Keith & Agnes
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 50
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Sidgwick - Daughter of Joseph Sidgwick & Catharine
Abode: Aynsome
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 51
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Smith - Daughter of Thomas Smith & Elizabeth
Abode: Grange
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 52
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Swainson - Son of James Swainson & Anne
Abode: Ludderburne
Occupation: Tailor
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 53
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Allanby - Son of John Allanby & Hannah
Abode: Low Newton
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 54
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Casson - Son of George Casson & Jane
Abode: Low Green
Occupation: Husbandman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 55
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Geo. Taylor Thexton - Son of Robert Thexton & Elizabeth
Abode: Mungeon
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 56
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Dugdale - Son of William Dugdale & Elizabeth
Abode: Wrayshelme
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 57
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Simpson - Son of John Simpson & Jane
Abode: Church Town
Occupation: Seaman
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 58
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Apr 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Addison - Son of George Addison & Agnes
Abode: Hartbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 59
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jonathan Dixon - Son of Joseph Dixon & Sarah
Abode: Cark
Occupation: Miller
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 60
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ellen Steel - Daughter of Michael Steel & Agnes
Abode: Backbarrow
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 61
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 2 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Akister - Daughter of Aaron Akister & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Waller
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 62
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Deborah Farrer - Daughter of Robert Farrer & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 63
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Beck - Son of William Beck & Mary
Abode: Upper Newton
Occupation: B. Smith
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 64
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Ormandy - Daughter of William Ormandy & Alice
Abode: Church Town
Occupation: Butcher
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 65
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Michael Fleming Feightman - Son of Peter Feightman & Alice
Abode: Staveley
Occupation: Butler
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 66
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Kerr - Daughter of Robert Kerr & Elizabeth
Abode: Holker
Occupation: Gardener
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 67
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Cornthwaite - Son of John Cornthwaite & Mary
Abode: Green
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 68
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Walker - Son of Thomas Walker & Mary
Abode: Ayside
Occupation: Farmer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 69
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 23 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Little - Son of William Little & Hannah
Abode: Lane Head
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 70
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Birkett - Son of Philip Birkett & Anne
Abode: Cart Lane
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 71
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William High - Son of John High & Hannah
Abode: Hardcrag
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 72
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Tyson - Daughter of Reginald Tyson & Agnes
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 73
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 May 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Laine - Illegitimate son of Anne Laine, Spinster
Abode: Church Town
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 74
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robt. Barrow Wearing - Son of George Wearing & Jane
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 75
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hannah Hodgson - Daughter of John Hodgson & Ellen
Abode: Cartmel Fell
Occupation: Labourer
Baptised by: Jno. Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 76
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Richard Harrison - Son of Nicholas Harrison & Anne
Abode: Flookbro'
Occupation: Yeoman
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 77
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Lowis - Daughter of John Lowis & Eleanor
Abode: Flookbro'
Occupation: Joiner
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 78
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Catharine Coulston - Daughter of James Coulston & Catharine
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 79
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jno. Coulston - Son of James Coulston & Catharine
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 79
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Towers - Daughter of Matthew Towers & Anne
Abode: Flookbro'
Occupation: Blacksmith
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 80
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 13 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Coupland - Son of James Coupland & Eleanor
Abode: Lindal
Occupation: H. Carpenter
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 81
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 16 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Orr - Daughter of Thomas Orr & Deborah
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 82
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mark Crow - Son of Joseph Crow & Agnes
Abode: Upper Newton
Occupation: Tailor
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 83
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Johnson - Son of James Johnson & Frances
Abode: Flookbro'
Occupation: Cordwainer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 84
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 21 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Rigg - Daughter of William Rigg & Mary
Occupation: Curate of Flookbro'
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 85
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Mullard - Daughter of Samuel Mullard & Eleanor
Abode: Grange
Occupation: Husbandman
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 86
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Matthias Chadwick - Son of William Chadwick & Margaret
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 87
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 27 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Hodgson - Daughter of Robert Hodgson & Anne
Abode: Boorbank
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 88
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 30 Jun 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Bayliff - Daughter of James Bayliff & Anne
Abode: Lindal
Occupation: H. Carpenter
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 89
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Jul 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
James Hill - Illegitimate son of Anne Hill, Spinster
Abode: Cark
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 90
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Jul 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Esther Hill - Daughter of Isaac Hill & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Farrier
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 91
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 4 Jul 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dorothy Harrison - Daughter of Thomas Harrison & Dorothy
Abode: Alithwaite
Occupation: Farmer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 92
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Jul 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Wardley - Daughter of William Wardley & Mary
Abode: Cark
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 93
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Jul 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Johnson - Daughter of Thomas Johnson & Elizabeth
Abode: Alithwaite
Occupation: Fisherman
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 94
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 18 Jul 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hannah Garnett - Daughter of John Garnett & Sarah
Abode: Flookbro'
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 95
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 25 Jul 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Hugh Barton - Son of John Barton & Mary
Abode: Beckside
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 96
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thos. Moore - Son of Thomas Moore & Agnes
Abode: Flookbro'
Occupation: Badger
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 97
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Moore - Daughter of Thomas Moore & Agnes
Abode: Flookbro'
Occupation: Badger
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 97
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Bigland - Son of Thomas Bigland & Agnes
Abode: Flookbro'
Occupation: Master Mariner
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 98
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Physwick - Son of Joseph Physwick & Agnes
Abode: Beckside
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 99
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Redhead - Son of John Redhead & Anne
Abode: Church Town
Occupation: Surgeon
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 100
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Danson - Daughter of John Danson & Margaret
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 101
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Hogarth - Son of William Hogarth & Elizabeth
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 102
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robert Bell - Son of John Bell & Jane
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 103
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edward Briggs - Son of John Briggs & Margaret
Abode: Ayside
Occupation: Wisket Maker
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 104
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Atkinson - Daughter of Joseph Atkinson & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 105
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Frances Allenby - illegitimate dau of Mary Allenby, Spinster
Abode: Over Edge
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 106
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Hodgson - Daughter of Thomas Hodgson & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 107
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 22 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Robinson - Son of John Poole Robinson & Anne
Abode: Gill Head
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 108
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 29 Aug 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Clark - Son of Robert Clark & Margaret
Abode: Grange
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 109
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Ellen Rawlinson - Daughter of John Rawlinson & Jane
Abode: Beckside
Occupation: Yeoman
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 110
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isaac Anson - Son of James Anson & Margaret
Abode: Church Town
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 111
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Hartley - Daughter of George Hartley & Eleanor
Abode: Church Town
Occupation: Chair Maker
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 112
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Rosanna Wilding - illegitimate dau of Anne Wilding, Spinster
Abode: Kentsbank
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 113
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Bennet - Son of William Bennet & Mary
Abode: Ayside
Occupation: Hooper
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 114
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Wardley - Son of Edward Wardley & Alice
Abode: Dowtern
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 115
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
William Wardley - Son of Edward Wardley & Alice
Abode: Dowtern
Occupation: Weaver
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 115
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 12 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John King - Son of Michael King & Jane
Abode: Burne's
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 116
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Hill - Son of Edward Hill & Margaret
Abode: Flookbro'
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 117
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Dorothy Atkinson - Daughter of Thomas Atkinson & Mary
Abode: Browedge
Occupation: H. Carpenter
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 118
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Thomas Moore - Son of Peter Moore & Elizabeth
Abode: Flookbro'
Occupation: Badger
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 119
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Martindale - Daughter of John Martindale & Jane
Abode: Upper Cark
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 120
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Sep 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Rosanna Mc Cann - Daughter of Henry Mc Cann & Isabella
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 121
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jno. Rawlinson Strickland - Son of George Strickland, Gent. & Eleanor
Abode: Church Town
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 121
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Isabella Tomlinson - Daughter of John Tomlinson & Isabella
Abode: Seatle
Occupation: Labourer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 122
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Hewetson - Son of Anthony Hewetson & Isabella
Abode: Lightwood
Occupation: Woodman
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 123
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
John Balderson - Son of William Balderson & Mary
Abode: Hill
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 124
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 3 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Couperthwaite - Daughter of Airey Couperthwaite & Dinah
Abode: Birkby
Occupation: Labourer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 125
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 6 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elianor Withers - Daughter of James Withers & Eleanor
Abode: Ayside
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 126
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 11 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Henry Gilbert Kirkes - Son of Morecroft Kirkes, Gent. & Anne
Abode: Holker
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 127
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 15 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Sedgwick - Illegitimate dau of Jane Sedgwick, Spinster
Abode: Cartmel Fell
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 128
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
George Braithwaite Bradley - Son of William Bradley & Agnes
Abode: Church Town
Occupation: B. Smith
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 129
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Simon Kellet - Son of William Kellet & Anne
Abode: Alithwaite
Occupation: Farmer
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 130
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 31 Oct 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Richardson - Daughter of John Richardson & Mary
Abode: Lindal
Occupation: Labourer
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 131
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 7 Nov 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Brockbank - illegitimate dau of Agnes Brockbank, Spinster
Abode: Kentsbank
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 132
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 9 Nov 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Louisa Rigg - Daughter of Gray Rigg, Esqr. & Sarah
Abode: Broughton Hall
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 133
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Nov 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Sarah Tyson - illegitimate dau of Elizabeth Tyson, Spinster
Abode: Cark
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 134
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Nov 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Wickham - Daughter of John Wickham & Isabella
Abode: Cark
Occupation: Waller
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 135
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Nov 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Anne Redhead - Daughter of John Redhead & Elizabeth
Abode: Upper Newton
Occupation: Grocer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 136
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 20 Nov 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Margaret Barrow - Daughter of John Barrow & Elizabeth
Abode: Cark
Occupation: Schoolmaster
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 137
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 14 Nov 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Redhead - illegitimate dau of Sarah Redhead, Spinster
Abode: Upper Newton
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 138
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 1 Dec 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Park - Daughter of James Park & Mary
Abode: Flookbro'
Occupation: Master Mariner
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 139
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Dec 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Elizabeth Akister - Daughter of Thomas Akister & Anne
Abode: Lindal
Occupation: Waller
Baptised by: Anthony Barrow
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 140
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Dec 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Jane Jackson - Daughter of Thomas Jackson & Mary
Abode: Ayside
Occupation: Farmer
Baptised by: Philip Knipe
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 141
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 5 Dec 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Nicholas Brooks - Son of Nicholas Brooks & Elizabeth
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 142
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 8 Dec 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Mary Theckston - Daughter of Joseph Theckston & Mary
Abode: Backbarrow
Occupation: Labourer
Baptised by: Martin Lamb
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 143
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 19 Dec 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Robinson Penny - Son of John Penny & Mary
Abode: Holker
Occupation: Labourer
Baptised by: Wm. Rigg
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 144
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Dec 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Agnes Hewetson - Daughter of William Hewetson & Hannah
Abode: Beckside
Occupation: Woodman
Baptised by: P. Richardson
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 145
Source: LDS Film 1040490
Baptism: 26 Dec 1819 Priory Church of St Mary and St Michael, Cartmel, Lancs.
Edwd. Dodd Kemp - Son of Robert Kemp & Mary
Abode: Lythe
Occupation: Labourer
Baptised by: John Allenby
Register: Baptisms 1810 - 1826 from the Bishop's Transcripts, Entry 146
Source: LDS Film 1040490
Next Page of Baptisms for 1820 - 1824